Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Nebezpečné léky pro pacienty na dialýze

Nebezpečné léky pro pacienty na dialýze

Léky, které se používají u některých pacientů s fibrilacemi síní, obsahující dabigatran a rivaroxaban jsou u pacientů se selháním ledvin a léčených dialýzou kontraindikovány. Přesto je část pacientů těmito léky léčena.

Riziko pro dialyzované

Uvedená léčiva patří mezi nová perorální antikoagulancia, tedy látky, které snižují srážlivost krve a působí tak preventivně proti nebezpečí trombózy (vzniku krevní sraženiny). Z těla jsou vylučována pomocí ledvin a jejich použití u dialyzovaných pacientů se nedoporučuje. U jedinců s nefunkčními ledvinami se totiž mohou v těle hromadit a způsobit nežádoucí krvácení.

Větší riziko krvácení s novými léky

Vědci sledovali užívání uvedených léků v období od října 2010 do října 2014 u téměř 30 000 pacientů trpících fibrilací síní, kteří zároveň byli nuceni podstupovat dialyzační léčbu. Srovnávali výsledky pacientů užívajících dabigatran a rivaroxaban s pacienty, kteří užívali warfarin a aspirin, tedy léky řazené též mezi antikoagulancia. Celkem 5,9 % pacientů na dialýze, kteří vyžadovali léčbu antikoagulancii, byl předepsány dabigatran nebo rivaroxaban.

Ve srovnání s warfarinem měli pacienti užívající nová antikoagulancia vyšší riziko závažného krvácení a dokonce vyšší riziko úmrtí z důvodu krvácení. Pacienti léčení aspirinem měli nejnižší míru závažného i méně významného krvácení a stejně tak úmrtí z důvodu krvácení.

Neužívat na dialýze

Autoři studie zdůrazňují, že jejich výzkum jako první hodnotí účinek těchto léčiv u osob na dialýze, a upozorňují také jako první na rizika spojená s užíváním těchto léčiv u osob se selháním ledvin.

Zdroj: http://www.healio.com/…-on-dialysis

2. 4. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.