Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Není fosfor jako fosfor

Není fosfor jako fosfor

Nový výzkum naznačuje, že fosforečnany uměle přidávané do mléčných výrobků a produktů z obilovin ve formě potravinářských aditiv způsobují výraznější nárůst hladiny fosforu v krvi než přirozeně se vyskytující fosforečnany v potravinách.

Mnoho fosforečnanů škodí

Výzkum fosforečnanů v potravinách z posledních let většinou poukazuje na silnou souvislost mezi spotřebou fosforečnanů (v jakékoliv formě) a různými chorobami, zejména selháním ledvin. Čím více fosforečnanů lidé konzumují, tím větší mají pravděpodobnost změn v cévách, které mohou vést ke snížené funkci ledvin. Nadbytek fosforu má nepříznivé účinky nejen na pacienty, kteří již mají onemocnění ledvin, ale může také způsobit problémy s ledvinami u dosud zdravých jedinců. Dodnes se však nezkoumalo, zda fosforečnany uměle přidávané do potravin mají stejný dopad jako fosforečnany, které se v potravinách vyskytují přirozeně.

Největší dopad měly výrobky z mléka a obilovin

V nedávné americké studii byl sledován jídelníček téměř 8 000 účastníků, konkrétně vliv konzumace potravin na hladinu fosforu v krvi. Podrobná analýza ukázala, že mléčné výrobky a výrobky z obilovin, které obsahují fosforečnanová aditiva, nejvýrazněji zvýšily sérové koncentrace fosofrečnanů, a to navzdory tomu, že byly konzumovány méně často než potraviny bez fosforečnanových přísad.

Dle předpokladů funkce ledvin ovlivnila míru nárůstu hladiny fosforečnanů v krvi. Lidé se špatnou funkcí ledvin měli vyšší hladiny fosforečnanů v krvi, což naznačuje nižší schopnost odstranit přebytečné fosforečnany z krve.

Fosforečnanová aditiva škodí zdraví

Podle autorů studie, by bylo optimální, kdyby výrobci potravin na etiketách rozlišovali mezi obsahem fosforečnanů, které se v potravinách vyskytují přirozeně, a obsahem fosforečnanů přidaných ve formě aditiv. I nadále však platí, že nadměrná konzumace průmyslově zpracovaných potravin s obsahem fosforečnanových aditiv může uškodit jak lidem s onemocněním ledvin, tak i dosud zdravým jedincům.

Zdroje: http://www.medicalnewstoday.com/…s/297109.php http://ajcn.nutrition.org/…ull.pdf+html

24. 9. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.