Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Nezapomínejte na pohyb ani při onemocnění ledvin

Nezapomínejte na pohyb ani při onemocnění ledvin

Pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin může být pravidelné cvičení stejně prospěšné jako pro zdravé jedince. Fyzická aktivita pomáhá v prevenci obezity, posiluje svalstvo a kardiovaskulární systém. Zlepšuje také rovnováhu a koordinaci těla, které mohou ochránit před pádem a podpořit nezávislost jedince i přes narůstající věk. Pravidelný pohyb také příznivě ovlivňuje krevní tlak nebo diabetes, a snižuje tak zátěž na nemocné ledviny.

Vyzkoušejte různé druhy cvičení

Aerobní aktivity vyžadují vyšší přísun kyslíku po delší dobu a zlepšují výkonnost srdce, plic a cév, patří sem např. chůze, běh, běh do schodů, plavání, aqua aerobik, tanec, jízda na kole nebo cvičení na židli. Aerobně si můžete zacvičit také na strojích, jako je běžící pás, stacionární kolo nebo eliptický trenažér.

Silový trénink zahrnuje posilování svalů celého těla, používají se při něm např. činky nebo odporové gumy na cvičení. Aktivity podporující flexibilitu trénují kloubní pohyblivost a pomáhají snížit riziko zranění při sportování. Patří mezi ně např. strečink, jóga nebo Tai Chi.

Jak často a jak moc cvičit?

Pokud jste dosud pravidelně necvičili, je vhodné začít pomalu a každý den zvyšovat tempo až na úroveň, která vám bude vyhovovat. V ideálním případě je dobré vykonávat fyzickou aktivitu 5krát týdně. Cvičení by se mělo stát pravidelnou součástí vašeho života, stejně jako třeba jídlo.

Střídejte aerobní aktivity se silovým a flexibilním tréninkem. Snažte se zapojit různé svalové skupiny horní i spodní části těla. Nezapomeňte na strečink neboli protažení svalů na začátku cvičení (až po prvním zahřátí) i na jeho konci.

Jak si bezpečně zacvičit?

Mějte na paměti, že nejbezpečnější a nejzdravější je pravidelné cvičení. Pokud se při sportování objeví závažnější potíže, přestaňte cvičit a zvažte vyhledání lékařské pomoci. Mezi takové zdravotní komplikace řadíme svalové křeče nebo bolesti kloubů, nevolnost nebo zvracení, bolest v horní části těla včetně obličeje a čelisti, problémy se zrakem, řečí nebo obtížné polykání, abnormální dušnost, náhlá bolest hlavy, závratě nebo náhlá slabost horních či dolních končetin.

Zdroj: www.jrnjournal.org/…e/S1051-2276(16)00050–9/fulltext

15. 9. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Radka Kovářová (4. 10. 2016 — 2:43)

Dobrý den, chci se zeptat, zda je účinné nosit ledvinové pásy – jako např. takovýto https://www.woolife.cz/…i-32x85.html . Děkuji za odpověď.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.