Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Nízká hladina vitaminu D − časný příznak onemocnění ledvin?

Nízká hladina vitaminu D − časný příznak onemocnění ledvin?

Nízká hladina vitaminu D může předpovídat rané stádium onemocnění ledvin. Výzkumníci zjistili, že lidé trpící nedostatkem vitaminu D měli v průběhu následujících pěti let více než dvakrát vyšší pravděpodobnost rozvoje albuminurie, která je časným příznakem poškození ledvin.

Fakta o albuminurii a vitaminu D

  • Albuminurie neboli přítomnost bílkoviny albuminu v moči ukazuje, že ledviny jsou určitým způsobem poškozeny, což jim brání udržet bílkoviny v těle.
  • Dva pozitivní testy na albuminurii během několika týdnů jsou časným příznakem onemocnění ledvin.
  • U pacientů s diabetem a/nebo s chronickým onemocněním ledvin je albuminurie spojena s rychlejším vývojem jejich onemocnění a větší pravděpodobností selhání ledvin.
  • Vitamin D je důležitý pro zdravé kosti. Jeho nedostatek se může také projevit svalovou slabostí.
  • Hlavním zdrojem vitaminu D je pro většinu lidí sluneční záření, ale zvýšené povědomí o rakovině kůže a stále kratší čas, který lidé tráví venku mimo domov, pravděpodobně přispívají k obecnému nedostatku vitaminu D v populaci.

Dalším zdrojem vitaminu D jsou vitaminové preparáty, některé mořské plody, vejce a výrobky obohacené vitaminem D, jako je mléko nebo pomerančový džus nebo cereálie.

Výsledky výzkumu

Výzkumu se zúčastnilo více než 5800 mužů a žen bez nálezu bílkovin v moči. U 3,8 % z nich se v průběhu následujících 5 let vyvinula albuminurie. Bylo zjištěno, že pacienti trpící deficitem vitaminu D měli o 84 % větší pravděpodobnost výskytu albuminurie než ti, kteří měli hladinu vitaminu D v normě.

Pozor na nedostatek vitaminu D

Uvedená zjištění podporují souvislost mezi nízkou hladinou vitamínu D a onemocněním ledvin. Ukazují, že nízká hladina vitamínu D zvyšuje pravděpodobnost nálezu bílkovin v moči. Není známo, zda nízká hladina vitaminu D je příčinou nebo průvodním jevem poškození ledvin. Výzkum nicméně podporuje důležitost sledování hladiny vitaminu D a její význam pro identifikaci osob s rizikem rozvoje onemocnění ledvin.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/…disease.aspx

19. 8. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.