Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Nízkoproteinová dieta může oddálit nutnost dialýzy

Nízkoproteinová dieta může oddálit nutnost dialýzy

Podle odborníků na výživu z ERA-EDTA (Evropské asociace pro choroby ledvin a Evropské asociace pro dialýzu a transplantaci ledvin) strava s nízkým obsahem bílkovin přináší pacientům s chronickým onemocněním ledvin mnoho výhod, včetně snížení krevního tlaku, hladiny fosforu v séru a albuminurie. Nejdůležitějším přínosem však je skutečnost, že dokáže oddálit nutnost dialyzační léčby až o jeden rok.

Vegetariánská strava doplněná o ketoanaloga

Doporučená dieta vlastně představuje vegetariánskou stravu doplněnou o ketoanaloga, která mají schopnost snížit koncentraci močoviny v krvi. Ketoanaloga jsou organické kyseliny (ketokyseliny), které jsou analogické jednotlivým přirozeným aminokyselinám, avšak bez obsahu dusíku. Ketoanaloga v lidském těle vychytávají dusík a přeměňují se na aminokyseliny, stavební jednotky bílkovin. Pomáhají udržet pacienta v dobrém nutričním stavu a zároveň snižují tvorbu močoviny.

Dieta oddaluje dialýzu o celý rok

Výsledky dosavadních studií naznačují, že dieta s velmi nízkým příjmem bílkovin (0,3 až 0,4 gramu na kilogram tělesné hmotnosti) může být prospěšná u vybraných pacientů s chronickým onemocněním ledvin, počínaje již mírným stupněm nemoci (tzn. u pacientů, jejichž rychlost glomerulární filtrace klesla pod 60 ml/min/1,73 m2).

  • Dieta s velmi nízkým obsahem bílkovin obsahuje méně fosfátů; v důsledku toho je zatížení fosforem výrazně nižší a snížená je i hladina fosforu v séru.
  • Čím je příjem bílkovin ve stravě u pacientů s chronickým onemocněním ledvin nižší, tím vyšší je účinek na snížení proteinurie (hladina bílkovin v moči).
  • Dieta také způsobuje výrazný a trvalý pokles krevního tlaku u pacientů s pokročilým chronickým onemocněním ledvin s nekontrolovanou hypertenzí.
  • U mírně pokročilého až pokročilého chronického onemocnění ledvin dieta zlepšuje kontrolu metabolických parametrů a redukuje závažnost hlavních klinických příznaků uremie (závažný stav v konečné fázi selhání ledvin), což umožňuje pacientovi odložit zahájení dialýzy a dosáhnout této kritické fáze onemocnění s menším množstvím kardiovaskulárních komplikací. Bylo prokázáno, že dieta dokáže oddálit zahájení dialýzy průměrně o jeden rok.

Nízkoproteinová strava není pro všechny

Dieta je bezpečná, ale není vhodná pro všechny pacienty. Zvýšené riziko může znamenat zejména pro podvyživené pacienty. Odborníci proto dietu s velmi nízkým obsahem bílkovin doplněnou o ketoanaloga doporučují pouze pacientům v dobré výživovém stavu bez významných přidružených onemocnění.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/…882X18300021?…

http://web.era-edta.org/press-releases

14. 5. 2018 | Redakce ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.