Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Nízkoproteinová dieta šitá na míru je efektivní

Nízkoproteinová dieta šitá na míru je efektivní

Zdá se, že podávání stravy s nízkým obsahem bílkovin, a to zejména těch rostlinných, spolu se sníženým příjmem některých minerálních látek, by mohlo mít pozitivní vliv na stav pacientů s chronickým onemocněním ledvin ve stadiu 3 a 4. Takováto nízkoproteinová dieta šitá na míru by mohla úspěšně oddálit zahájení dialýzy a snížit kardiovaskulární riziko u této skupiny pacientů.

Málo bílkovin a spíše rostlinného původu

Tým italských vědců hodnotil funkci ledvin, lipidový profil, metabolismus minerálních látek, markery zánětu a acidobazickou rovnováhu u 16 pacientů ve 3.–4. stadiu chronického onemocnění ledvin, a to před a po zavedení zmíněných dietních opatření. Podávaná strava měla snížený obsah bílkovin, regulovaný obsah vápníku, fosforu, sodíku a draslíku a odpovídala přiměřenému dennímu příjmu energie. Upřednostňovány byly rostlinné zdroje bílkovin z důvodu snížení hladiny fosforu a uremických toxinů v séru a zlepšení metabolické acidózy. Podávaná strava byla přizpůsobena zvlášť každému pacientovi s přihlédnutím k odhadu glomerulární filtrace, indexu tělesné hmotnosti a příjmu potravy.

Po roce viditelné zlepšení

Po 12 měsících vědci pozorovali významný nárůst hladin hydrogenuhličitanu (důležitý pro udržení acidobazické rovnováhy) a vitaminu D v plazmě a výrazné snížení sérového fosforu a C-reaktivního proteinu (ukazatel přítomnosti zánětu v těle). Funkce ledvin zůstala stabilní, snížilo se však vylučování proteinů močí.

Dieta brzdí rozvoj onemocnění ledvin

Tato malá studie i přes svá omezení podává další důkazy, že omezený příjem bílkovin spolu se snížením příjmu živočišných tuků a některých minerálních látek (zejména fosforu, sodíku a draslíku) pozitivně ovlivňuje stav pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroje: www.renalandurologynews.com/…icle/454965/ www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26439028

31. 1. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.