Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Nová léčba polycystické choroby ledvin

Nová léčba polycystické choroby ledvin

Polycystické onemocnění ledvin je jedna z nejčastějších dědičných chorob ledvin na světě s frekvencí výskytu 1 nemocný na 400 až 1 000 jedinců a trpí jím zhruba 12,5 milionu osob po celém světě. Při tomto onemocnění se v ledvinách tvoří mnohočetné cysty naplněné tekutinou, které ničí normální ledvinnou tkáň. Na chronickém selhání ledvin se podílí až 10 %.

Dva různé typy choroby

Nemoc má 2 základní formy, které se liší typem dědičnosti, a především svou nebezpečností. Ta běžnější forma je méně agresivní a postupuje pomaleji. Druhý, vzácnější typ choroby má závažnější průběh a často vede k selhání ledvin již v dětském věku. Léčba této nemoci je tradičně zacílena na symptomy a přidružené obtíže, např. léčba vysokého krevního tlaku a močových infekcí. I přesto, že tento přístup nemoc neléčí, zvyšuje pacientům kvalitu života. Výzkum v této oblasti však neutichá a stále se hledají nové možnosti léčby podstaty onemocnění se snahou zpomalit progresi vývoje cyst.

Významnou roli hrají cévy obklopující cysty

Vědcům se nyní podařilo zjistit, že krevní a lymfatické cévy obklopující cysty mohou hrát významnou úlohu právě při vývoji nemoci. Při zkoumání myších modelů s oběma typy polycystické choroby ledvin si všimli, že k abnormálním změnám u drobných cév obklopujících cysty došlo již v rané fázi vývoje cyst. Myši byly proto léčeny tzv. vaskulárním endoteliálním růstovým faktorem (VEGF-C), čímž se vývoj krevních cév znormalizoval a funkce ledvin se zlepšila. U myší se vzácnou a agresivnější formou choroby došlo také k mírnému, ale významnému prodloužení života.

Nový směr léčby

Zdá se tedy, že zaměření léčby na cévy v okolí ledvinných cyst v rané fázi vývoje choroby by mohlo vést ke významným pokrokům v léčbě pacientů s oběma typy polycystického onemocnění ledvin.

Zdroje: http://www.sciencedaily.com/…02171821.htm http://jasn.asnjournals.org/…N.2014090856

15. 7. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.