Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Nová ledvina z kmenových buněk

Nová ledvina z kmenových buněk

Zdá se, že vědci jsou pravděpodobně o krok blíže k vytvoření plně funkční náhradní ledviny z kmenových buněk. Naznačují to alespoň slibné výsledky experimentů se zvířaty. V minulosti již proběhlo několik pokusů vytvořit funkční ledviny z kmenových buněk. Dosud se však podobným způsobem nepodařilo zkonstruovat systém pro odvod moči z ledvin.

Ledvina nestačí, moč je nutné odvádět

Dřívější prototypy orgánů řešily významný problém. Aby byly ledviny použitelné v klinické praxi, bylo nutné vytvořit také odvodné cesty pro hromadící se moč. Tým japonských vědců se tentokrát soustředil na vytvoření speciálního systému pro odvod moči, včetně močového měchýře pro shromažďování a skladování moči.

Nový sytém zatím funguje u zvířat

Jakmile nový systém získaný z embryonální tkáně implantovali do těla krys a napojili na stávající měchýř zvířete, moč z transplantované ledviny putovala do nově vytvořeného močového měchýře a pak do močového měchýře zvířete. Podobných pozitivních výsledků bylo dosaženo jak u laboratorních krys, tak u prasat. Ani tento převratný objev však neznamená, že systém bude plně funkční i u lidí. Přesto však přináší výrazný posun k lepšímu pochopení toho, jak by celý mechanismus mohl v budoucnu fungovat.

Zdroje: http://www.pnas.org/…5/1507803112 http://www.bbc.com/…lth-34312125

8. 12. 2015 | Redakce | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.