Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Nová metoda odhaluje mikroskopické poškození zraku při diabetu

Nová metoda odhaluje mikroskopické poškození zraku při diabetu

Vědci objevili nové včasné varovné příznaky potenciální ztráty zraku spojené s cukrovkou, které by mohly pomoci zlepšit diagnostiku a léčbu diabetické retinopatie. Experti zkoumali časné symptomy poškození zraku u dobrovolníků, kteří ještě nebyli v pokročilém stadiu nemoci, a objevili změny na cévách, které při použití stávající diagnostické techniky nebyly viditelné. Při vyšetření zraku totiž byla použita nová technologie založená na adaptivní optice. Využívá malých zrcadel s drobnými pohyblivými segmenty, která odrážejí světlo do oka a překonávají tak optické nedokonalosti oka každého člověka.

Odhaleno časné poškození cév při diabetu

Je všeobecně známo, že diabetes různým způsobem poškozuje kapiláry – nejmenší krevní cévy v těle. Diabetici účastnící se studie měli výrazně silnější stěny krevních cév, než v kontrolní skupině, a to i při relativně malém průměru cév. Pozorované kapiláry měly také často tvar vývrtky. Jejich stěny totiž nebyly pouze silnější, ale také rozrostlé do délky a vytvářely tak smyčky viditelné pouze mikroskopicky. Byly zaznamenány také běžné změny projevující se na cévách diabetiků, jako jsou např. mikroaneuryzmata (drobné výdutě cév) podél kapilár, ale v mnohem větším detailu. Protože tyto změny nebyly pozorovatelné v předchozích studiích, není známo, zda lepší kontroly hladiny cukru v krvi nebo změna léků může zastavit nebo dokonce zvrátit uvedená poškození.

Nová technologie využívá adaptivní optiky

Nový diagnostický přístroj využívá adaptivní optiky pro získání ostrého obrazu a také minimalizuje možné chyby v zobrazení. Při jeho použití se drobné kapiláry v oku zobrazují na obrazovce počítače jako poměrně velké. Tyto cévy jsou zobrazovány ve formátu videa, což umožňuje pečlivé zaměření a pozorování krvinek pohybujících se krevními cévami. Výrazně zvětšené snímky sítnice jsou pak sestaveny dohromady pomocí softwaru a výsledkem jsou statické snímky nebo videa.

Zdroj: http://www.eurekalert.org/…td041614.php

8. 7. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.