Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Nový cíl pro léčbu prediabetu u pacientů s onemocněním ledvin

Nový cíl pro léčbu prediabetu u pacientů s onemocněním ledvin

Prediabetes neboli hraniční diabetes je stav předcházející rozvoji skutečného diabetu. Nové výzkumy ukazují, že inzulínová rezistence (snížená úroveň reakce tkání na inzulín cirkulující v krvi) typická pro prediabetes může být u jedinců s onemocněním ledvin způsobena postupným zadržováním některých látek, které jsou normálně u zdravých jedinců vylučovány ledvinami. Jednou z takových látek je p-kresyl sulfát (PCS), toxin, který je produkován střevními bakteriemi. PCS je zadržován v těle pacientů s chronickým onemocněním ledvin a není možné jej dostatečně odstranit pomocí dialýzy.

Bylo zjištěno, že podávání PCS myším s normální funkcí ledvin po dobu čtyř týdnů vyvolalo inzulínovou rezistenci, ztrátu tukové hmoty a redistribuci lipidů ve svalech a játrech, tedy obdobné procesy jaké probíhají při chronickém onemocnění ledvin. Pokud však bylo myším s chronickým onemocněním ledvin podáváno prebiotikum, které snižuje hladinu PCS, inzulínové rezistenci a abnormalitám v metabolizmu lipidů bylo zabráněno.

Tyto nálezy naznačují, že PCS přispívá k inzulínové rezistenci a že zacílení na tuto látku může pomoci zlepšit zdraví pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/…disease.aspx

9. 4. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.