Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Nový lék na snížení hladiny draslíku

Nový lék na snížení hladiny draslíku

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin mohou být v některých případech ohrožováni vysokou hladinou draslíku v krvi, tzv. hyperkalémií. Nedávné klinické studie testovaly nový lék, který dokáže snížit hladinu draslíku v séru u pacientů trpících hyperkalémií.

Hyperkalémie může mít smrtelné následky

V případě vyšších hladin draslíku v séru se zvyšuje riziko úmrtí u pacientů se srdečním selháním, chronickým onemocněním ledvin nebo diabetem. Někteří pacienti navíc musí užívat léky snižující vylučování draslíku do moči (kalium šetřící diuretika, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu, antagonisté aldosteronu, nesteroidní antirevmatika) nebo omezující vstup draslíku do buněk (betablokátory). Zvýšená hladina draslíku v krvi pacienty bezprostředně ohrožuje na životě z důvodu srdeční arytmie a vyžaduje okamžitou intenzívní léčbu.

Změna ve způsobu léčby hyperkalémie

Terapie, které jsou dosud k dispozici, nejsou schopny odstranit z těla přebytek draslíku, mají nejistou krátkodobou účinnost a často špatné výsledky týkající se bezpečnosti. Nedávná studie hodnotící účinnost a bezpečnost nového léku s názvem ZS-9 (upravený zirkonium silikát) zahrnula více než 1 000 pacientů. Její výsledky naznačují, že nový lék je účinný při snižování hladiny sérového draslíku u široké škály pacientů s hyperkalémií. Pacienti užívali lék perorálně třikrát denně spolu s jídlem a hladiny draslíku se do 48 hodin dostaly do normálního rozmezí u 98 % z nich.

Zdá se tak, že nová moderní léčiva s cílem snížit hyperkalémii, kam řadíme i ZS-9, mohou být nadějí pro budoucí zásadní změny ve způsobu léčby hyperkalémie.

Zdroje: http://www.nejm.org/…NEJMc1500353#… http://www.nejm.org/…EJMoa1411487 http://uthscsa.edu/…eformat2.asp?…

25. 6. 2015 | Redakce Ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Komentáře

Blanka Karlíkov (1. 8. 2016 — 8:09)

Přeji dobrý den ,Po půlročním tápání lékařů, kdy jsem se cítila velmi unavená a stále jsem odpočívala,mi bylo zjištěno v krvi přebytek kalia.Diagnóza:hy­perkalénie:Zjiš­ťovala jsem možnosti léčby,Na internetu se objevilo sdělení o uv edení nového léku na trh v r.2015 se jménem Patiromer od společnosti Relypsa a také lék asi s pracovním názven ZS-9 od spolšnosti Pharma.Jestli máte bjakékoliv informace o tomto léku, tak mi prosím podejte zprávu.
Děkuji a přeji hezký den.Karlíková
tel 6079621308

Alena (21. 1. 2019 — 14:58)

Je to smutné, že když všude ve světě jsou léky na snížení draslíku v krvi k dostání v lékárnách, tak u nás to musíte řešit složením stravy. To je ztráta času anervy, pořád něco vymýšlet.

Lilija savkevyc (5. 12. 2019 — 9:20)

Požad mám zvýšený draštík nejde vybrat jídlo všude je draslik

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.