Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Nový pohled na kardiovaskulární rizika u obézních

Nový pohled na kardiovaskulární rizika u obézních

Ve srovnání s jedinci s normální hmotností je riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění podle nedávné studie zvýšené i u osob, které jsou metabolicky zdravé, avšak trpí obezitou. Riziko dále narůstá s počtem metabolických poruch.

Nemoci srdce a cév hrozí i při metabolicky zdravé obezitě

Tyto výsledky poskytla analýza dat 3,5 milionu lidí z Velké Británie ve věku 18 let a starších z let 1995 až 2015, kteří na počátku výzkumu netrpěli žádným kardiovaskulárním onemocněním. Ve srovnání s jedinci s normální hmotností bez metabolických onemocnění měly osoby s metabolicky zdravou obezitou (obezita bez výskytu metabolických rizikových faktorů, jako je např. rezistence na inzulin nebo vysoký krevní tlak) o 50 % vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, o 7 % vyšší riziko mozkové mrtvice, dvojnásobné riziko srdečního selhání a větší riziko onemocnění periferních cév. Výzkumníci také zjistili, že riziko kardiovaskulárních onemocnění u obézních lidí narůstalo s počtem metabolických poruch.

Snížení hmotnosti je žádoucí i u metabolicky zdravých jedinců

Autoři výzkumu zdůrazňují, že se jedná o nejrozsáhlejší studii hodnotící data týkající se obézních bez metabolických poruch a kardiovaskulárních onemocnění. Její výsledky naznačují, že prioritou lékařů a dalších pracovníků ve zdravotnictví by měla být snaha o redukci nadměrné tělesné hmotnosti u obézních osob, bez ohledu na přítomnost metabolických abnormalit.

Zdroj: www.renalandurologynews.com/…ticle/662589

22. 6. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.