Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Onemocnění ledvin je významnou příčinou úmrtí na kardiovaskulární choroby

Onemocnění ledvin je významnou příčinou úmrtí na kardiovaskulární choroby

Je prokázáno, že chronické onemocnění ledvin má nepříznivé účinky na kardiovaskulární zdraví člověka, zvyšuje riziko srdečního selhání, infarktu myokardu a cévní mozkové příhody. Nový výzkum ukazuje, že úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění vzniklá v souvislosti se sníženou funkcí ledvin dokonce celosvětově převýšila úmrtnost z důvodu selhání ledvin. Poskytuje tak přesnější pohled na skutečný dopad onemocnění ledvin v globálním měřítku a zdůrazňuje důležitost screeningu onemocnění ledvin.

Snížená funkce ledvin významně zvyšuje úmrtí z kardiovasku­lárních příčin

Uvedená mezinárodní studie zkoumala dopady chronického onemocnění ledvin ve 188 zemích světa mezi lety 1990 a 2013. Zjistilo se, že v roce 2013 byla snížená funkce ledvin spojena s 4 % úmrtí na celém světě, což představuje 2,2 milionu případů úmrtí. Více než polovina (1,2 milionu) těchto úmrtí nastala z kardiovasku­lárních příčin, zatímco příčinou 0,96 milionu úmrtí bylo samotné selhání ledvin.

Onemocnění ledvin znamená podobné riziko jako vysoká hladina cholesterolu

Ve srovnání s dalšími metabolickými rizikovými faktory a jejich negativním vlivem na zdraví se snížená funkce ledvin řadí za vysoký systolický krevní tlak, vysoký index tělesné hmotnosti (BMI) a vysokou hladinu glukózy nalačno a má podobný dopad jako vysoká hladina celkového cholesterolu. Uvedené výsledky tak naznačují, že pro posouzení skutečného dopadu chronického onemocnění ledvin na celosvětovou populaci je nezbytné brát v úvahu nejen úmrtí z důvodu selhání ledvin, ale také jeho úzkou souvislost s úmrtím z kardiovasku­lárních příčin.

Zdroje: https://medicalxpress.com/…-deaths.html#jCp http://jasn.asnjournals.org/…N.2016050562

7. 6. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.