Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Osvěžte si léto citronem

Osvěžte si léto citronem

V létě máme sice k dispozici spoustu lokálního sezónního ovoce, přesto není na škodu využít i osvěžení, které nám nabízí celoročně dostupné citrony. Se svým nízkým obsahem draslík jsou skvělým doplnění ledviny šetřící diety. Z jednoho citronu střední velikosti získáte 2 polévkové lžíce citronové šťávy a 1 polévkovou lžíci citronové kůry.

Osvěží i ochutí

Zahnání žízně – pokud vám nevadí kyselá chuť, na zmírnění žízně při omezeném příjmu tekutin skvěle pomáhá sání šťávy z klínku chlazeného citronu.
Osvěžující sprej – přidejte malé množství citronové šťávy do studené vody a nalijte do vhodné lahvičky s rozprašovačem, pomáhá efektivně zmírnit sucho v ústech.
Limonáda pro parné dny – v horkém létě si užijte malou sklenici ledové citronády. Můžete ji také zmrazit ve výrobníku na led, kostky ledu pak lze cucat pro zahání žízně. Nezapomeňte je ale připočítat k vašemu dennímu příjmu tekutin.
Méně soli více chuti – podpořte chuť pokrmů přidáním nastrouhané citronové kůry nebo vymačkané čerstvé citronové šťávy. Dobře se hodí do zeleninových salátů nebo třeba k rybám, kuřeti, krevetám či chřestu.
Olej s příchutí citronu – v malé misce smíchejte 1/2 šálku olivového oleje a kůru z jednoho čerstvého citronu. Nechte asi jednu hodinu odležet, aby se kůra dostatečně vyluhovala, pak kůru vyjměte. Lze použít třeba k dochucení těstovin nebo salátů.
Marináda či dresink – vyšlehejte 1/2 šálku červeného vinného octa, 1/3 šálku olivového oleje, 1 lžičku citronové šťávy, 2 stroužky česneku (drcený), 1 polévkovou lžíce italského koření a 1/8 čajové lžičky bílého pepře. Lze použít jako dresink do salátu nebo jako marinádu pro kuře, vepřové nebo hovězí maso.

22. 7. 2020 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

míša (19. 1. 2021 — 15:37)

Citron doporučuju užívat celoročně, hlavně na podzim a v zimě.. je to skvělý bojovník proti nemocem a posiluje imunitu https://www.novirus.cz/vitamin-c/ Vitamín C jsem vždy brala preventivně, jako doplněk stravy, ale teď užívám větší množství citrusových plodů prakticky každý den, takže ho mám dostatek.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.