Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Pasivní kouření zvyšuje riziko onemocnění ledvin

Pasivní kouření zvyšuje riziko onemocnění ledvin

Výsledky nedávno publikované korejské studie naznačují, že jedinci, kteří nedobrovolně vdechují tabákový kouř při pasivním kouření, a to i jen několik dní v týdnu, mají zvýšené riziko chronického onemocnění ledvin.

Pasivní kouření škodí ledvinám

Do studie bylo zařazeno více než 131 tisíc nekuřáků (průměrný věk 53 let; 75 % žen). Vědci rozdělili pacienty do 3 skupin, podle toho, jak často byli vystaveni pasivnímu kouření: bez expozice, méně než 3 dny v týdnu a 3 nebo více dnů v týdnu. Z důkladné analýzy dat vyplynulo, že lidé vystavení tabákovému kouři při pasivním kouření měli významně vyšší pravděpodobnost výskytu chronického onemocnění ledvin než osoby, které takovému vlivu vystaveni nebyly.

Čím více kouře tím hůře

Výzkumníci také zkoumali riziko vzniku chronického onemocnění ledvin ve skupině 1 948 účastníků zmíněné studie bez chronického onemocnění ledvin na počátku sledování. Zjistili, že chronické onemocnění ledvin se rozvinulo u 319 osob při průměrném období sledovaní 104 měsíců. Výsledky analýzy dat ukázaly, že jedinci, kteří byli vystaveni kouření méně než 3 dny měli o 59 % vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění ledvin a při expozici 3 dny nebo více pak dokonce o 66 % ve srovnání se skupinou bez expozice. Podle autorů studie tak uvedené výsledky naznačují, že pasivní kouření zvyšuje riziko chronického onemocnění ledvin ve srovnatelné míře jako aktivní kouření. V některých případech totiž mohou být nekuřáci běžně vystaveni pasivnímu kouření od více kuřáků, intenzita jejich expozice kouřem se tak může přibližovat dávce cigaretového kouře jako u aktivních kuřáků.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/…es-ckd-risk/ https://cjasn.asnjournals.org/…CJN.09540818

30. 4. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:15)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.