Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Péče o chrup snižuje kardiovaskulární rizika

Péče o chrup snižuje kardiovaskulární rizika

Parodontóza neboli zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů (tzv. parodontu) může mít negativní vliv na celý organismus. Mimo jiné může také zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Výsledky nedávné studie ukázaly, že léčba parodontózy u hemodialyzovaných pacientů byla spojena se sníženým rizikem závažných kardiovaskulárních příhod.

Stomatologická péče snížila kardiovaskulární rizika u dialyzovaných

Brazilští vědci ve své studii zkoumali vliv stomatologické péče zaměřené na identifikaci a léčbu parodontózy na výskyt závažných nežádoucích srdečních příhod a úmrtí. Srovnávali 206 pacientů na hemodialýze, kteří podstoupili vyšetření a léčbu parodontózy, s 203 pacienty na hemodialýze, kterým se žádné podobné péče nedostalo. Výskyt parodontózy v léčené skupině byl vysoký, 74 % osob trpělo středně závažným až závažným stupněm parondontózy. Výzkumníci sledovali pacienty 24 měsíců, do jejich úmrtí nebo do transplantace. Intervence v podobě stomatologického vyšetření a léčby byla spojena s významným 57% sníženým rizikem závažných nežádoucích srdečních příhod, 69% snížením rizika koronárních příhod a 57% snížením rizika úmrtí na kardiovaskulární příhody.

Včasný záchyt parodontózy jako prevence srdečních příhod

Výsledky studie tak naznačují, že výskyt parodontózy u pacientů s chronickým onemocněním ledvin je vysoký a že screening parondontózy a případná léčba by mohly mít pozitivní dopad na prevenci kardiovaskulárních onemocnění u této skupiny pacientů. Pro potvrzení těchto zjištění však budou nutné další podobně zaměřené studie.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/…cular-risks/ https://www.abstractsonline.com/pp8/!/5758/presen­tation/56587

27. 5. 2019 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:54)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.