Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Pica − problém dětských dialyzovaných pacientů

Pica − problém dětských dialyzovaných pacientů

Pica je onemocnění projevující se nutkavou potřebou pojídat nejedlé věci (např. papír nebo hlínu). U dialyzovaných pacientů se tato porucha vyskytuje častěji než u zdravé populace. Vědci se v rámci nedávno publikované studie snažili zjistit její výskyt u dětských dialyzovaných pacientů. Výzkumu se zúčastnilo 87 dětských pacientů na dialýze. 67 pacientů podstupovalo hemodialýzu, zbývajících 20 pak peritoneální dialýzu.

Průzkum ukázal, že 46 % pacientů trpělo nutkavým pojídáním. Někteří vykazovali pouze mírné projevy omezující se na konzumaci ledu (34,5 %). Závažnou formou syndromu pica, při níž pacienti pojídali např. křídu, škrob, cukr, mýdlo, písek nebo dřevo, trpělo 12,6 %. Pacienti na hemodialýze měli 8,3krát vyšší pravděpodobnost toho, že se u nich projeví nutkavé pojídání, než ti na peritoneální dialýze. Více než 5 let strávených dialyzační léčbou bylo spojeno s 3,2krát vyšší pravděpodobností objevení syndromu.

Syndrom pica je považován za potenciálně škodlivou poruchu přijímání potravy, která vyžaduje zvýšenou pozornost při nutriční péči o dětské pacienty na dialýze.

Zdroj: http://www.jrnjournal.org/…e/S1051-2276(11)00229–9/abstract

24. 2. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.