Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Poruchy spánku a onemocnění ledvin

Poruchy spánku a onemocnění ledvin

Vědci opět potvrdili, že nespavost, poruchy spánku a poruchy dýchání ve spánku jsou běžným jevem u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Podle nich se však jedná o přehlížený problém této skupiny pacientů, který si zaslouží podrobnější zkoumání a následnou léčbu.

Onemocnění ledvin a poruchy spánku

Výzkumníci posuzovali poruchy spánku a související faktory u 44 osob v různých stádiích chronického onemocnění ledvin. 30 % pacientů trpělo středně těžkou až těžkou poruchou funkce ledvin. Průměrný věk pacientů byl 53 let, 59 % tvořily ženy.

Bylo zjištěno, že jedna třetina zúčastněných (33 %) vykazovala příznaky poruchy dýchání ve spánku, s indexem apnoe-hypopnoe > 5 (index udává počet apnoí neboli vynechání dechu za hodinu spánku, norma je stanovena do pěti). Průměrná hodnota indexu se vyšplhala na 17,8. Navíc 53 % ze všech pacientů splňovalo kritéria pro významnou nespavost a 24 % trpělo jak nespavostí, tak poruchami dýchání ve spánku. Dále bylo zjištěno, že významně vyšší index apnoe-hypopnoe souvisí s indexem tělesné hmotnosti (BMI), podřimováním během dne a konzumací kofeinu. Překvapivě však nesouvisel s únavou nebo náladou.

Co je příčinou?

Podle autorů výzkumu je únava jedním z nejčastějších příznaků u pacientů v konečné fázi onemocnění ledvin bez ohledu na efektivitu spánku a nelze ji proto brát jako hlavní určující faktor pro existenci potíží s poruchami dýchání při spánku. Místo toho bude pravděpodobně účelnější sledovat BMI pacientů, běžný rizikový faktor poruch dýchání při spánku, a jejich zvyky během dne, jako je podřimování nebo konzumace kofeinu. Příčinou poruch spánku u lidí s chronickým onemocněním ledvin bude pravděpodobně kombinace únavy a ostatních činitelů.

Zdroj: http://www.medscape.com/…ticle/805342

22. 7. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.