Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Potvrzeno spojení mezi onemocněním ledvin a mozkovými funkcemi

Potvrzeno spojení mezi onemocněním ledvin a mozkovými funkcemi

Nový výzkum vědců z Bostonského lékařského centra potvrdil souvislost mezi onemocněním ledvin a poruchou kognitivních funkcí a rovněž strukturálními změnami v mozku. Naznačuje, že jak albumin v moči, tak změny v mozkové struktuře pravděpodobně reprezentují stejné procesy v oblasti cévního systému, avšak projevující se v různých orgánech.

20 % pacientů s cerebrovasku­lárním onemocněním

Kognitivní funkce představují základní „poznávací“ funkce mozku umožňující orientovat se v okolním světě a poznávat ho a vnímat sebe sama. Patří mezi ně např. pozornost, paměť, zrakově-prostorové schopnosti, jazyk a myšlení.

Výzkumníci měli k dispozici kompletní data o kognitivních funkcích od přibližně 2 700 osob. 637 jedinců prodělalo vyšetření mozku magnetickou rezonancí. Pacienti měli průměrný věk 69 let, 37 % tvořily ženy a 20 % mělo diagnostikované cerebrovaskulární onemocnění vznikajících v důsledku poruch mozkových cév.

Zdvojnásobení hladiny albuminu v moči má stejný efekt jako zestárnutí

Vyšší výchozí hodnoty poměru albumin-kreatinin v moči ukazující na sníženou funkci ledvin byly významně spojeny s horším výkonem při standardních testech všeobecných kognitivních funkcí, exekutivních funkcí (řídicí funkce mozku, umožňují rozhodovat se a plánovat), paměti a pozornosti. Autoři studie upozorňují, že v podstatě každé zdvojnásobení hodnoty albuminu v moči má zhruba stejný účinek na některé kognitivní oblasti, jako jsou např. pozornost a exekutivní funkce, jako zestárnutí o 6 až 14 měsíců.

Zdroj: www.medscape.com/…ticle/872248

2. 2. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.