Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Používáme správné nástroje, ale nesrozumitelný jazyk?

Používáme správné nástroje, ale nesrozumitelný jazyk?

Nedávná americká studie ukázala, že internetové informační zdroje týkající se transplantací určené pro pacienty bývají, i když se jedná o webové stránky s vysokou sledovaností, příliš komplikované a nemusí být srozumitelné pro cílovou skupinu pacientů.

Internet je pro pacienty důležitým zdrojem zdravotnických informací

Pacienti velmi často vyhledávají informace z oblasti medicíny na internetu. On-line zdroje jsou důležitým zdrojem informací i pro ty, kteří trpí vážným onemocněním s významným dopadem na jejich život, jako je i selhání ledvin. Internet poskytuje rozsáhlé zdroje informací také pro pacienty podstupující transplantaci ledvin.

On-line informační materiály bývají příliš složité

Dřívější výzkum provedený americkým Institutem věd a školství zjistil, že průměrná úroveň pochopení textu u populace se pohybuje mezi 7. a 8. třídou. Autoři nové studie zkoumali srozumitelnost on-line informačních materiálů pro příjemce orgánů od živých dárců i od zemřelých dárců. Dosáhli překvapivého výsledku: analýza srozumitelnosti textu provedená u deseti nejvyhledávanějších stránek zjistila, že mají úroveň odpovídající spíše univerzitnímu vzdělání. Srozumitelnost online materiálů zůstává podle autorů studie příliš komplikovaná pro odpovídající míru zdravotní gramotnosti u pacientů vyžadujících transplantaci ledvin. To může mít podle nich vliv na rozhodování zejména u pacientů s nižším stupněm vzdělání.

Zdroj:

https://academic.oup.com/…x129/4657174

http://web.era-edta.org/press-releases

15. 1. 2018 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.