Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Představuje kofein přínos pro pacienty s onemocněním ledvin?

Představuje kofein přínos pro pacienty s onemocněním ledvin?

Prospěšnost či škodlivost konzumace kofeinu v podobě kávy je již dlouho předmětem široké diskuze. Jde o nejčastěji užívaný stimulant, který dokáže potlačit dočasně únavu, zlepšit koncentraci a zvýšit bdělost. Studie z poslední doby dokonce naznačují, že pití kávy může u běžné populace prodlužovat život. Jak je to však s jeho vlivem na pacienty s onemocněním ledvin?

Kofein snížil riziko úmrtí

Portugalští vědci se snažili zjistit, zda konzumace kofeinu prodlužuje život také pacientům s chronickým onemocněním ledvin. U více než 2 tisíc pacientů s chronickým onemocněním ledvin zkoumali souvislost mezi spotřebou kofeinu a úmrtností. Výsledky ukázaly, že celková úmrtnost byla nepřímo úměrná přijaté dávce kofeinu. Ve srovnání se skupinou pacientů s nejnižší spotřebou kofeinu měli ti, kteří konzumovali kofeinu nejvíce, až o 24 % nižší riziko úmrtí.

Kofein prodlužující život

Výsledky studie sice nedokazují, že by pití kávy snižovalo riziko úmrtí. Naznačují však možný na dávce závislý ochranný účinek kofeinu u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Pokud by byl tento přínos potvrzen dalším klinickými studiemi, představovalo by pití kávy poměrně jednoduchou, klinicky prospěšnou a levnou možnost jak snížit riziko úmrtí u pacientům s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroj: https://www.asn-online.org/…bstract.aspx?…

12. 12. 2017 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.