Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Preemtivní transplantace ledvin

Preemtivní transplantace ledvin

Preemptivní transplantace ledvin, tedy transplantace ledviny ještě před zahájením dialyzační léčby, je považována za nejlepší možnou léčebnou strategii pro pacienty s pokročilým selháním ledvin.

Výhody preemptivní transplantace

Preemptivní transplantace zlepšuje krátkodobé a dlouhodobé přežití pacientů a kvalitu života a snižuje celkové náklady spojené s léčbou. Doba funkce takto transplantované ledviny je výrazně delší, než když je transplantace provedena „klasicky“, tj. až po určité době dialyzační léčby. Kromě toho se pacient vyhne většině obvyklých komplikací spojených s náhradou funkce ledvin, jako je založení trvalého cévního přístupu pro hemodialýzu, riziko infekce spojené s peritoneální dialýzou, kardiovaskulární komplikace atd. Čím delší je doba dialýzy před transplantací, tím větší je riziko selhání transplantované ledviny. Pokud je transplantace uskutečněna preemptivně, selže ledvina jen necelým 4 % pacientů, zatímco při čekání přes 2 roky je to přes 9 %.

Zatím ne pro každého

Ačkoliv je preemptivní transplantace ideálním způsobem léčby pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin, jejímu masovému rozšíření brání nedostatek žijících a zemřelých dárců. Dostupnost dárců se v jednotlivých zemích EU různí, což je dáno odlišnými pravidly pro vyhledávání a přidělování orgánů, jinou podporou žijících dárců a velkým rozdílem v počtu čekatelů na orgán a počtu orgánů od zemřelých dárců. Jednodušší je provádět preemptivní transplantaci s orgánem od žijícího dárce, protože načasování operace od zemřelého dárce je závislé na pravidlech pro přidělování orgánů daného transplantačního programu.

Jak jsme na tom v Česku?

V České republice v současné době již není zahájení dialyzační léčby podmínkou k uskutečnění transplantace. Na čekací listinu lze zařadit pacienta, u kterého bude muset být zahájena dialýza do 3 měsíců. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se pacient dočká transplantace ještě před zahájením dialýzy.

Zdroj:
medscape.com
stezen.cz

25. 10. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Komentáře

Zdenka Hiclová (18. 1. 2013 — 12:48)

Dobrý den jsem 3 roky po transplantaci ledviny a lékař mi řekl že nemužu být zařazena do transplantační listiny když mi selhává ledvina až když budu na dialýze nyní mam kreatinin 366, a mám jít na našití šantu. Je tu nějaká jiná možnost.děkuji

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.