Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNovinky v lékařské péči Přenosná hemodialýza další naděje pro dialyzované

Přenosná hemodialýza další naděje pro dialyzované

V současnosti používané napevno instalované hemodialyzační přístroje v dialyzačních centrech značně omezují pacienta v jeho každodenních aktivitách. Příkladem nové technologie, jejímž cílem je zlepšit kvalitu života dialyzovaných pacientů, a zejména jejich samostatnost a nezávislost, je přenosná umělá ledvina.

24hodinová dialýza s přenosným přístrojem

Výzkumníci z Washingtonské univerzity vyvinuli kontinuálně pracující přenosný hemodialyzační přístroj. Jeho účinnost již byla ověřována dříve, použití však bylo omezeno na časový interval 8 hodin. V nové klinické studii, které se zúčastnilo celkem 11 pacientů se selháním ledvin, byl přístroj testován po dobu celých 24 hodin. Plánovanou 24hodinovou dialýzu dokončilo bez problému pět z nich.

U ostatních pacientů se objevily v průběhu dialyzační procedury různé obtíže. Jeden z pacientů musel ukončit léčbu z důvodu srážení krve v mimotělním krevním obvodu. Ve dvou případech přístroj vyžadoval nové baterie před ukončením 24hodinové léčby. Tři pacienti museli přerušit léčbu kvůli tvorbě bublin oxidu uhličitého v krevním oběhu.

Pacienti byli s léčbou spokojeni navzdory komplikacím

V průběhu testování však nedošlo k žádným závažným komplikacím a všichni pacienti byli během léčby schopni se volně pohybovat. Ocenili tak zejména pohodlí a flexibilitu, i navzdory několika vedlejším účinkům. Přenosná umělá ledvina představuje slibnou budoucnost pro pacienty na dialýze. Přesto je jasné, že může trvat roky, než bude ověřena její účinnost a bezpečnost a než se stane všeobecně dostupnou.

Zdroje: www.reuters.com/…dUSKCN0YT270 https://insight.jci.org/…s/view/86397

25. 7. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Novinky v lékařské péči

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.