Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Při onemocnění ledvin pomáhá spíše zdravá strava než dietní omezení

Při onemocnění ledvin pomáhá spíše zdravá strava než dietní omezení

Nová studie italských a australských vědců naznačuje, že pacientům s chronickým onemocněním ledvin prodlužuje život, pokud jsou spíše podporování v tom, aby dodržovali obecné zásady zdravé stravy, než když je jim striktně doporučováno omezení nebo naopak zvýšení příjmu některých konkrétních živin.

Zdravá výživa snížila riziko úmrtí až o třetinu

Vědci založili své závěry na analýze údajů sedmi studií zahrnujících více než 15 tisíc osob. Za klíčové složky zdravé stravy zvolili zejména zeleninu, luštěniny, ovoce, celozrnné obiloviny s vysokým obsahem vlákniny a ryby. Zdravá stravy by také podle nich měla obsahovat málo červeného masa, soli a rafinovaných sacharidů. V šesti ze sedmi studií, které byly přezkoumány, měli lidé dodržující principy zdravé výživy o 20 až 30 % nižší riziko předčasného úmrtí, konkrétně došlo k poklesu o 46 případů úmrtí na 1 000 obyvatel za dobu 5 let.

Pozitivní vliv na snížení rizika chronického onemocnění ledvin prokázala také tzv. DASH dieta – dietní přístup k podpoře snížení vysokého krevního tlaku. Nízkoproteinová strava doplněná o ketoanaloga vykázala přínos na oddálení dialýzy. A strava s vysokým podílem rostlinných bílkovin dokázala zlepšit zdravotní stav pacientů s chronickým onemocněním ledvin a snížit riziko úmrtnosti.

Ledvinám prospívá běžná zdravá strava

Mnozí pacienti s onemocněním ledvin jsou instruováni, aby dodržovali tzv. ledviny šetřící dietu a omezovali příjem zejména fosforu, draslíku, bílkovin a sodíku. Z nové studie vyplývá, že tento přístup nemusí být jediný, navíc nevykazuje takový vliv na snížení rizika předčasného úmrtí jako jiné přístupy. Ukazuje se, že na celkové zdraví pacientů a jejich delší přežití může mít větší vliv komplexní změna stravování a životního stylu než pouhé omezení některých nutrientů.

Zdroje: https://ckdnews.com/…-live-longer http://cjasn.asnjournals.org/…616.abstract?…

21. 2. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.