Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Probiotika potlačují zánět ledvin

Probiotika potlačují zánět ledvin

Laktobacily, probiotické bakterie, které jsou součástí zdravé střevní mikroflóry, mohou podle výsledků nedávného výzkumu přispívat k potlačení zánětlivého onemocnění ledvin. Přidání těchto bakterií do stravy myší s lupusovou nefritidou vedlo ke zlepšení funkce ledvin a zvýšilo přežití zvířat. Pozitivní přínos však byl zjištěn pouze u samic.

Přídavek laktobacilů ke stravě zlepšil funkci ledvin

Lupusová nefritida je poškození ledvin objevující se u části pacientů trpících onemocněním s názvem systémový lupus erythematodes. Jedná se o autoimunitní onemocnění způsobující multiorgánové postižení. Může způsobit poškození mnoha životně důležitých tkání a orgánů, např. ledvin, kůže, kloubů či srdce. Častěji se vyskytuje u žen. Již předchozí studie ukázala, že myši s lupusem mají ve střevech snížené množství laktobacilů. Toto zjištění vedlo k hypotéze, že zvýšení množství laktobacilů ve střevě může být jedním ze způsobů jak zmírnit symptomy lupusu. Myším, u nichž byla uměle vyvolána lupusová nefritida, přidávali vědci k potravě kombinaci pěti různých kmenů laktobacilů. Následně zjistili, že u zvířat krmených stravou s přídavkem laktobacilů došlo v porovnání s kontrolními zvířaty s normální stravou ke zlepšení funkce ledvin a zvýšenému přežití.

Laktobacily ve střevě potlačily produkci zánětlivých faktorů

Vyšší množství laktobacilů ve střevě také zlepšilo odolnost střev, tzn. že poklesl únik toxinů, mikroorganismů a jiných střevních produktů ze střeva do krevního řečiště. Navíc také došlo k potlačení tvorby prozánětlivých faktorů, což mělo vliv na snížení zánětu ledvin. Zatím však není zcela zřejmé, proč se zdravotní přínos projevil pouze u samic. Spekuluje se, že na vině může být mužský hormon testosteron.

Zmíněné výsledky naznačují, že jednoduchá dietní intervence v podobě probiotik by mohla pomoci s potlačením projevů tak závažného onemocnění jako je lupusová nefritida. Nyní bude třeba dalších studií, aby se zjistilo, zda se tento zdravotní efekt probiotik týká také lidí.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com/…s/319629.php

25. 11. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.