Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Proteinová tyčinka – rychlý a snadný zdroj bílkovin

Proteinová tyčinka – rychlý a snadný zdroj bílkovin

Pro pacienty na hemodialýze může být v některých případech problém zařadit do jídelníčku dostatečné množství bílkovin. Někdy lze denní příjem bílkovin zajistit také pomocí proteinových tyčinek, které jsou příkladem rychlého a snadno dostupného zdroje proteinů. Jsou však vyhrazeny spíše pro situace, kdy není možné sáhnout po běžných potravinách s obsahem kvalitních bílkovin, např. při delší cestě.

Proteinové tyčinky jako doplněk kvalitních bílkovin

Zvýšenou potřebu bílkovin na dialýze je třeba hradit zejména v podobě kvalitních bílkovin. Zdrojem vysoce hodnotných bílkovin je zejména maso, mléčné výrobky, ryby a vejce. Proteinové doplňky stravy jsou další alternativou ke zvýšení obsahu bílkovin ve stravě. Jsou k dispozici v tekuté či práškové formě, nebo právě v podobě proteinových tyčinek. Výhodou tyčinek je zejména to, že můžou být stále při ruce. Lze je vzít kamkoli s sebou, nevyžadují žádnou přípravu.

Jak správně vybírat

Na trhu však existuje mnoho různých typů proteinových tyčinek s různým obsahem bílkovin a dalších složek, které je nutné sledovat. Při jejich nákupu proto vždy zkontrolujte hodnoty nutričního složení na obalu. Při výběru vhodné proteinové tyčinky vybírejte podle následujících parametrů nebo požádejte o pomoc nutričního specialistu či vašeho nefrologa.

  • Bílkoviny: 15 gramů a více
  • Draslík: 200 miligramů a méně
  • Fosfor: 150 mg/15 % nebo méně z doporučeného denního příjmu
  • Sodík: 300 miligramů nebo méně

Zdroj: http://blogs.davita.com/…tein-source/

24. 5. 2016 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.