Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Průlomový objev v oblasti regenerativní medicíny

Průlomový objev v oblasti regenerativní medicíny

Výzkumníci z univerzity v americkém Ohiu vyvinuli novou technologii, tzv. tkáňovou nanotransfekci (TNT), pomocí níž dokážou generovat jakýkoliv typ tělních buněk. Tato metoda by mohla být v budoucnu použita k regeneraci poraněné tkáně nebo k obnovení funkce stárnoucí tkáně, včetně nervových buněk, cév a dokonce i celých orgánů.

Nová metoda na bázi nanotechnologie

Technologii TNT tvoří dva klíčové prvky – čip a biologická komponenta. Čip vyvinutý pomocí nanotechnologie transportuje k buňkám těla specifickou biologickou složku, která umožňuje přeměnu jednoho typu buněk na jiný. TNT nevyžaduje žádné laboratorní postupy a je neinvazivní. Aplikuje se pomocí přístroje vysílajícího pouze malý elektrický náboj, který pacient sotva pocítí.

Vědci plánují otestovat novou metodu u lidí

Vědci při svých experimentech použili myši a prasata. V jejich poraněných končetinách s narušeným prokrvením dokázali přeprogramovat kožní buňky tak, aby se z nich staly buňky cév. Během jednoho týdne se v postižené noze objevily fungující krevní cévy a další týden došlo ke zhojení končetiny. Při laboratorních testech se ukázalo, že podobným způsobem lze připravit také nervové buňky. Když byly injekčně podány myším, zvířata se zotavila z postižení v podobě mozkové mrtvice.

Vědci plánují v příštím roce zahájit klinické hodnocení, aby tuto technologii otestovali u lidí.

Zdroje: https://wexnermedical.osu.edu/…breakthrough www.nature.com/…017.134.html?…

24. 9. 2017 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.