Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Průmyslové chemikálie mohou mít negativní dopad na zdraví ledvin

Průmyslové chemikálie mohou mít negativní dopad na zdraví ledvin

Existují přesvědčivé důkazy, které naznačují, že některé chemické látky široce používané v nejrůznějších průmyslových odvětvích znečišťují životní prostředí a mohou mít negativní účinky na zdraví ledvin.

Látky PFAS jsou celosvětově všudypřítomné

Vědci analyzovali výsledky studie o tzv. perfluoralkylových a polyfluoralkylových látkách (PFAS). Jedná se o velkou skupinou sloučenin, které nejsou biologicky odbouratelné. Jsou to látky odolné vůči chemikáliím, vysoce tepelně stabilní a dokážou odpuzovat vodu, olej a nejrůznější nečistoty. Používají se mimo jiné při výrobě přípravků sloužících k ošetření povrchů (např. textilií, papíru nebo obalů potravin) nebo jako složka hasicích pěn. Vlastnosti, pro které jsou tak užitečné v průmyslu, jsou zároveň důvodem, proč jsou tyto látky tak nebezpečné pro životní prostředí. Byla zjištěna přítomnost PFAS v půdě, ve vzduchu a ve vodě ve všech regionech světa a napříč celým ekologickým potravinovým řetězcem, a proto jsou tyto sloučeniny nyní považovány za celosvětově všudypřítomné znečišťující látky.

PFAS zhoršují funkci ledvin

Vědci analyzovali celkem 74 studií zabývajících se vlivem PFAS na zdraví ledvin. Zjistili, že existuje mnoho nežádoucích účinků spojených s expozicí PFAS, včetně zhoršení funkce ledvin a dalších patologických mechanismů, které bývají spojeny s onemocněním ledvin, jako je např. oxidativní stres. Navíc jsou ledviny hlavní cestou jejich eliminace z těla. Uvedená zjištění tak naznačují, že PFAS mohou představovat významné celosvětové riziko pro zdraví ledvin.

Zdroj: https://www.kidneynews.org/…idney-health

27. 11. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.