Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Riziko infekce při snížené funkci ledvin

Riziko infekce při snížené funkci ledvin

Podle nedávno publikované zprávy amerických vědců mají jedinci trpící i pouze mírně sníženou funkcí ledvin zvýšenou pravděpodobnost, že budou hospitalizováni kvůli infekci.

Nemocné ledviny a riziko infekce

Autoři studie se zaměřili na seniory starší než 65 let se sníženou funkcí ledvin (ne selháním). Jedinci se selháním ledvin bývají často nakaženi nejrůznějšími infekcemi, které mají za následek hospitalizaci nebo úmrtí. Vědce však překvapila skutečnost, že zvýšené riziko hospitalizace v souvislosti s infekcí se objevuje také u jedinců v časných stádiích chronického onemocnění ledvin.

U osob se sníženou funkcí ledvin bylo zjištěno až o 64 % větší riziko hospitalizace z důvodu jakékoliv infekce. Například ti, jejichž diagnóza odpovídá 4. stupni chronického onemocnění ledvin (stádium 1 je mírné snížení funkce, stadium 5 znamená selhání ledvin), mají o 80 % vyšší riziko vzniku plicních infekcí, jako je zápal plic, a o 160 % vyšší riziko infekcí močového systému, než lidé s normální funkcí ledvin.

Očkování – účinná prevence

Publikovaná zpráva je jen dalším důkazem toho, že chronické onemocnění ledvin je spojeno s řadou závažných komplikací, včetně různých infekcí. Tento tichý zabiják postihuje stále více lidí po celém světě. A většina nemocných se navíc o své chorobě dozví, až už je příliš pozdě.

Výsledky studie rovněž poukazují na potřebu vakcín pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin, jako účinné prevence proti infekčním chorobám. Podle autorů je nezbytné, aby nemocní se sníženou funkcí ledviny byli očkování především proti chřipce a pneumokokovým nákazám.

Zdroj:

kidney.org

15. 5. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.