Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Selhání ledvin a kostní nemoc

Selhání ledvin a kostní nemoc

Ledviny mají kromě vylučování odpadních látek ve formě moči také další důležité funkce v organizmu. Pomáhají například udržovat zdravé a silné kosti. Selhání ledvin tak může mít neblahý vliv na stavbu kostí a způsobit až onemocnění zvané renální osteodystrofie.

Kosti a hladina vápníku v krvi

Kostní tkáň se skládá převážně ze sloučeniny fosforu a vápníku (fosforečnanu vápenatého) a kolagenu. Tato kombinace dává kostem jejich pevnost a tvrdost s jistou mírou elasticity. Pro jejich správné fungování je nutné neustále regulovat množství vápníku v krvi. Vápník se však účastní v organizmu mnoha dalších procesů, má např. důležitou roli při svalové kontrakci a při srážení krve. Pokles jeho hladiny v krvi je tak pro organizmus velmi nebezpečný a tělo se ji snaží všemi možnými prostředky udržet v normálu.

Renální osteodystrofie

Ledviny produkují hormon kalcitriol, aktivní formu vitamínu D. Kalcitriol ovlivňuje metabolizmus vápníku a fosforu v těle. Podporuje jejich absorpci ze střeva, resorpci z kostí a snižuje jejich vylučování ledvinami (zvyšuje jejich koncentraci v krvi). Zdravé ledviny tak za normálních okolností pomáhají regulovat hladinu vápenatých a fosfátových iontů v organizmu.

Selhání ledvin způsobuje pokles produkce kalcitriolu, což může vést k nižším úrovním vápníkových iontů v krvi a v konečném důsledku k rozvinutí renální kostní nemoci neboli renální osteodystrofii. Renální osteodystrofie se může projevit pouze nepatrnými příznaky, k nejčastějším symptomům však patří bolesti v kostech, kloubech, kostní deformace a zlomeniny.

Často bývá renální osteodystrofie diagnostikována, když pacient dosáhne konečného stadia selhání ledvin a při krevních testech jsou zjištěny snížené hladiny vápníku a kalcitriolu spolu se zvýšenou hladinou fosfátů. Léčba spočívá v užívání vápníku, vitaminu D a vazačů fosfátů a dietě s omezeným příjmem fosforu.

Parathormon

V celém procesu hrají významnou roli také příštítná tělíska, malé kulovité žlázy uložené v krku v blízkosti štítné žlázy. Vylučují tzv. parathormon, který reguluje hladinu vápníku v krvi tím, že při jeho snížené hladině v krvi uvolňuje vápník z kostí a také zvyšuje jeho absorpci z potravy ve střevech. Příštítná tělíska produkují více parthormonu, když hladina vápníku v krvi klesá. Čím více je vápníku v krvi, tím méně hormonu vyrábí. Jestliže je však parathormon produkován ve velkém množství ve snaze potlačit nízkou hladinu vápníku v krvi, může dojít k porušení funkce příštítných tělísek, což vede ke stabilně vysoké hladině vápníku. V tomto případě je nutný operační zásah.

Zdroj: http://www.kidneydialysis.org.uk/…-disease.htm

4. 4. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.