Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Sója jako součást ledvinné diety

Sója jako součást ledvinné diety

Současná nabídka produktů ze sóji je bohatá a lehce dostupná. Patří sem především sójové boby, sójové mléko, tofu, tempeh (fermetovaný sójový výrobek), sojový proteinový prášek, sojové oříšky a nejrůznější náhražky masa. Konzumace sójových potravin, zejména sójové bílkoviny, přináší výhody jak pro osoby s chronickým onemocněním ledvin, tak pro dialyzované pacienty i pacienty po transplantací ledviny. Z vědeckých studií také vyplývá, že nahrazením živočišných bílkovin sójovou bílkovinou se u pacientů s chronickým onemocněním ledvin snižuje ztráta bílkovin močí (proteinurie).

Výhody sóji

Sójová bílkovina patří podobně jako živočišné bílkoviny k těm vysoce kvalitním. Na rozdíl od masa však sója neobsahuje cholesterol, má pouze nízký obsah nasycených tuků, a snižuje proto riziko kardiovaskulárních onemocnění. Obsahuje rovněž izoflavony, látky rostlinného původu, které potlačují zánět a působí jako antioxidant.

Nevýhody sóji

Sójové produkty jsou vyrobeny ze sojových bobů, které mají přirozeně vysoký obsah draslíku a fosforu. Tato informace bývá bohužel jen zřídka uvedena na etiketě výrobku. Množství sodíku v sójových potravinách se pohybuje od nízké až po velmi vysokou.

Také osoby alergické na sóju, a ty s problémy se štítnou žlázou, by se měly sójovým potravinám a nápojům vyhýbat. Rizikový může být i zvýšený příjem izoflavonů ze sóji, které mají v těle podobný účinek jako estrogen. Z tohoto důvodu je vhodné konzumovat sóju pouze v přiměřeném množství.

Sójové produkty

  • Edamame – velké boby, které se sklízí ještě zelené. 1/2 šálku obsahuje 11 g bílkovin, 485 mg draslíku, 142 mg fosforu, 13 mg sodíku a 3,8 g vlákniny. Obsah draslíku je asi třikrát vyšší než u porce masa poskytující stejné množství bílkovin.
  • Sójové mléko – nápoj vyráběný ze sóji. Předem namočené boby se rozdrtí, uvaří a následně přecedí. Existuje mnoho variant sójového mléka, např. ochucené, obohacené vitamíny B 12 a D nebo fosforečnanem vápenatým, který může být problémem pro lidi s onemocněním ledvin. Jeden šálek obsahuje 6 až 7 g bílkovin, 60–300 mg vápníku, 150–345 mg draslíku, 80–250 mg fosforu a 85–120 mg sodíku. Kvůli vysokému obsahu vápníku, fosforu a draslíku některých značek sójového mléka je obtížné ho zařadit do ledvinné diety. Pečlivě pročítejte štítky na výrobcích, případně se poraďte a dietologem.
  • Sójový proteinový izobát – bílkovinná složka extrahovaná z odtučněných sójových vloček, které vznikají jako vedlejší produkt při výrobě sójového oleje. Přidává se do proteinových a energetických tyčinek nebo se prodává ve formě sójového proteinového prášku. Ve 100 g prášku je obsaženo 80,5 g bílkovin, 770 mg fosforu, 80,5 mg draslíku, 998 mg sodíku a 175 mg vápníku.
  • Tempeh – fermentovaný sójový výrobek, který se používá jako plnohodnotná náhrada masa. Díky fermentaci získává tempeh nejen vysoký podíl proteinů, vláknin a vitamínů, ale také intenzivnější aroma. 1/2 šálku obsahuje 15 g bílkovin, 220 mg fosforu, 340 mg draslíku, 8 mg sodíku a 92 mg vápníku.
  • Tofu – známé jako sojový sýr, vyrábí se vysrážením sójového mléka. Existuje v různých konzistencích od měkké až po extra tvrdou. Přírodní tofu má neutrální chuť a lze jej upravovat různými způsoby. Dovede absorbovat jakoukoliv chuť a vůni, které převezme z přidaných ingrediencí. 1/2 šálku měkkého tofu obsahuje průměrně 8 g bílkovin, 114 mg fosforu, 150 mg draslíku a 10 mg sodíku. Extra tvrdá forma tofu obsahuje 12 g bílkovin, 155 mg fosforu, 225 mg draslíku a 95 mg sodíku. Obsah vápníku se pohybuje od 40 mg až po více než 400 mg podle toho, zda byl při zpracování použit síran vápenatý.

Zdroj: davita.com

12. 11. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.