Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Spánková apnoe a choroby ledvin

Spánková apnoe a choroby ledvin

Spánková apnoe (SA) patří mezi poruchy spánku. Jedná se o závažný stav, který může výrazně negativně ovlivnit kvalitu života pacientů s onemocněním ledvin. K hlavním komplikacím této poruchy patří vysoký krevní tlak, infarkt, mozková mrtvice a dokonce i náhlá smrt. SA ovlivňuje také každodenní život jednotlivce, způsobuje únavu, bolesti hlavy, deprese a snižuje výkonnost.

Co je to spánková apnoe?

SA je jednou z forem poruch spánku, při níž dochází k zástavě dechu (apnoe). Trvá nejméně 10 sekund, v některých případech i více než minutu a opakuje se několikrát za hodinu, čímž se zhoršuje okysličení mozku a srdce. Nemocní se kvůli zástavám dechu častokrát probouzí, i když o tom neví, a ráno pak vstávají unavení, malátní, nevyspalí.

Existuje tzv. centrální SA vznikající útlumem dýchacího centra v mozku, kterou trpí méně než 10 % populace. Častější je obstrukční SA, jejíž příčinou je překážka (obstrukce) v dýchacích cestách během spánku. Horní cesty dýchací jsou během spánku blokovány uvolněným měkkým patrem, jazykem a svaly hltanu. Základními příznaky syndromu SA je obvykle chrápání spojené s přerušovaným dýcháním (ztichnutí během apnoe). Standardně se léčí kontinuálním přetlakem v dýchacích cestách (CPAP) – pomocí přístroje a nosní masky je v dýchacích cestách vytvářen přetlak, v jehož důsledku nedochází k jejich uzávěru.

Výskyt u pacientů s onemocněním ledvin

Výskyt SA u pacientů chronickým onemocněním ledvin je mnohem větší než se odhaduje v obecné populaci. Objevuje se až u 30 % pacientů na dialýze, některé studie dokonce udávají až 93 %. Neexistuje rozdíl mezi pacienty léčenými hemodialýzou a peritoneální dialýzou. Podle nedávné studie mají nemocní na dialýze až 4krát vyšší pravděpodobnost výskytu SA ve porovnání s obecnou populací, objevuje se u nich také častěji centrální typ SA (až 44 %, u zdravé populace méně než 10 %). SA trpí také nemocní v časných stádiích chronického onemocněním ledvin a dokonce i pacienti po transplantaci ledvin.

Závěr

Spánková apnoe je velmi rozšířená u pacientů ve všech fázích chronického onemocnění ledvin. Je nutné, aby tito nemocní věděli, že jsou vystaveni většímu riziku výskytu této poruchy. Včasné rozpoznání a léčba SA může výrazně zlepšit kvalitu a prodloužit život pacienta.   Zdroje:
kidneytimes.com
spankovaporad­na.cz
spatnespim.cz

5. 1. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.