Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Srdce a onemocnění ledvin

Srdce a onemocnění ledvin

Kardiovaskulární choroby jsou v České republice hlavní příčinou úmrtí. Dobře známa je také jejich úzká souvislost s chronickým onemocněním ledvin. Vysoký krevní tlak (hypertenze), diabetes, chudokrevnost a porušený metabolismus vápníku a fosforu jsou komplikace doprovázející onemocnění ledvin, které mohou být příčinou k srdečně-cévních chorob.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze zvyšuje napětí cévních stěn. Poškození se týká cév v celém těle, včetně těch, které zásobují krví srdce a ledviny. Regulace krevního tlaku může snížit nebo eliminovat riziko srdečního onemocnění a poškození ledvin. Na pokles krevního tlaku mají zásadní vliv změny životního stylu, zejména úprava stravovacích návyků a redukce nadbytečných kil. Pomoci mohou také léky na snížení krevního tlaku.

Diabetes

Zvýšená hladina krevního cukru (glukózy) při diabetu poškozuje cévy, což se týká i ledvin i srdce. Cukrovka tak není jen jednou z hlavních příčin onemocnění ledvin, ale je také významným rizikovým faktorem srdečně-cévních onemocnění.

Anémie

Ledviny produkují hormon erytropoetin, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Snížená tvorba hormonu z důvodu poklesu funkce ledvin způsobuje anémii, tedy nedostatek červených krvinek. Hlavní úlohou červených krvinek je transport kyslíku po celém těle, jejich nedostatek znamená snížený přísun kyslíku do tkání. Srdce tak začne pracovat s rychlejší frekvencí, což má za následek ztluštění stěny levé komory srdce. Tento stav se nazývá hypertrofie levé komory a zvyšuje riziko srdečního selhání nebo náhlou srdeční zástavu.

Hladiny vápníku a fosforu

Správně fungující ledviny udržují hladinu vápníku a fosforu v rovnováze. Poškozené ledviny nejsou schopny vykonávat tuto funkci, dochází k poruše metabolismu fosfátů a vápníku a hladina fosforu v krvi se zvyšuje. Za tohoto stavu roste riziko ischemické choroby srdeční, tedy onemocnění, při kterém dochází k nedostatečnému prokrvení srdce z důvodu aterosklerózy srdečních (koronárních) tepen. Vysoké hladiny fosfátů přispívají ke kalcifikaci (ukládání vápenatých sloučenin) v srdci a cévách.

Zdroj: http://www.yourkidneys.com/…disease/3534

20. 10. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.