Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Strava a ledvinové kameny

Strava a ledvinové kameny

Tvorba ledvinových kamenů je multifaktoriální onemocnění, přičemž strava a životní styl mohou výrazně přispět k jejich zvýšenému výskytu. Čínští vědci se zabývali populací v jižních oblastech Číny. Zdejší obyvatelé vykazují vysokou míru výskytu ledvinových kamenů, rizikové faktory onemocnění jsou však stále neznámé.

Studie, jejímž cílem bylo zjistit dietní rizikové faktory pro tvorbu ledvinových kamenů v těchto oblastech, se zúčastnilo více než tisíc pacientů s nově diagnostikovanými ledvinovými kameny a přibližně stejný počet zdravých osob. Všichni zodpověděli dotazník týkající se jejich antropometrických údajů a stravovacích zvyklostí (frekvence příjmu potravy a nápojů, konzumace alkoholu a potravinových doplňků).

Analýzou výsledků byla u žen zjištěna souvislost mezi výskytem ledvinových kamenů a spotřebou obilovin a luštěnin. Ukázalo se, že dostatečný pitný režim má významný ochranný účinek proti ledvinovým kamenům u mužů. Konzumace listové zeleniny častější než 3krát denně je spojena se vznikem konkrementů jak u žen, tak i u mužů. U ostatních dietních faktorů, doplňků stravy či specifických potravin nebyl zjištěn žádný vliv na vznik ledvinových kamenů.

Výsledky potvrdily, že strava může ovlivňovat tvorbu ledvinových kamenů a že pro muže a ženy existují odlišné rizikové faktory.

červen 2012

Zdroj: jrnjournal.org

13. 8. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.