Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Stres u pacientů s onemocněním ledvin

Stres u pacientů s onemocněním ledvin

Dialyzační léčba přináší pacientům mnohá omezení. Terapie je časově náročná, pacienti navíc musí každodenně užívat léky a dodržovat dietní doporučení nebo omezený příjem tekutin. To vše může vést až k extrémnímu emočnímu stresu, který může významně přispívat ke zhoršení zdravotního stavu.

Naučte se zvládat stres

Naučit se zvládat stres, může pomoci také lépe zvládat vaše onemocnění. Existuje několik velmi jednoduchých a účinných způsobů, jak se vypořádat se stresem, a každý si může zvolit metodu, která mu bude více vyhovovat.

  • Meditace – zahrnuje mentální „únik“ od každodenní zátěže. Někomu pomůže jednoduché cvičení jógy, jiní se rozhodnou meditovat při relaxační procházce v lese. Můžete také jednoduše jen tak v klidu 15 minut sedět a vyčistit si hlavu od všech myšlenek.
  • Pohyb – jakákoliv forma fyzické aktivity, kterou vám schválí váš ošetřující lékař, může pomoci zmírnit stres. Ideální je dodržovat 20–30 minut pohybu třikrát týdně, ať už jde o jízdu na kole, plavání či obyčejnou chůzi.
  • Mluvit o svých potížích – promluvit si s někým o vlastních problémech je osvědčenou metodou, jak lépe zvládat zátěžové situace. Může to být přítel nebo člen rodiny, prostě někdo, kdo vám bude naslouchat a kdo vás podpoří.
  • Vzdělávat se – zjistěte si co nejvíce informací o vašem onemocnění, o dialýze a o tom, co můžete udělat pro zlepšení vašeho zdravotního stavu. Začnete tím, že budete dodržovat rady a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře.
  • Myslet pozitivně – dialýza může být vždy chápána buď jako prokletí, nebo naopak požehnání, které udržuje člověka naživu. Každý pacient se musí sám rozhodnout, jak se k ní postaví.

Zdroj:

http://www.rsnhope.org/…givers-know/

1. 2. 2018 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.