Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Světový den ledvin 2018 – ženy a chronické onemocnění ledvin

Světový den ledvin 2018 – ženy a chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin představuje narůstající celosvětový zdravotní problém, který může končit až selháním ledvin a v některých případech i předčasným úmrtím. Toto onemocnění postihuje přibližně 195 milionů žen na celém světě a je v současné době 8. nejčastější příčinou úmrtí u žen s téměř 600 tisíci případy úmrtí ročně.

Lupusová nefropatie a infekce ledvin

Riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin je u žen nejméně stejně vysoké jako u mužů a může být dokonce vyšší. Podle některých studií se chronické onemocnění u žen ve srovnání s muži vyskytuje s větší pravděpodobností, průměrně u 14 % žen a u 12 % mužů. Ženy častěji trpí např. lupusovou nefropatií či infekcemi ledvin. Lupusová nefritida je onemocnění ledvin způsobené autoimunitním onemocněním s názvem systémový lupus erythematosus (neboli SLE), což je porucha, při které imunitní systém těla napadá vlastní buňky a orgány. Při SLE mohou být mimo jiné zasaženy právě ledviny. Lupus způsobuje chronický zánět ledvin a může významným způsobem narušit jejich fungování. Bakteriální infekce ledvin neboli pyelonefritida je (jako většina infekcí močových cest) u žen častější a riziko jejího vzniku se zvyšuje v těhotenství. K úspěšné léčbě je, jako u většiny onemocnění ledvin, nezbytná včasná diagnostika a léčba.

Rozdílný přístup k dialýze a transplantaci

Počet žen na dialýze je celosvětově nižší než počet mužů. Kromě skutečnosti, že progrese chronického onemocnění bývá u žen pomalejší, je důvodem také nižší povědomí o onemocnění vedoucí k pozdnímu nebo žádnému zahájení dialýzy u žen a nerovný přístup ke zdravotní péči v některých zemích. Rozdílný mezi oběma pohlavími je celosvětově také přístup k transplantaci ledvin, a to většinou z důvodů sociálních, kulturních či psychologických. Je překvapivé, že dokonce i v některých zemích, kde se transplantace ledvin běžně provádí a zdravotní péče je poskytována na stejné úrovni mužům i ženám, ženy častěji darují ledviny, avšak s menší pravděpodobností se stávají příjemci orgánu. Letošní mezinárodní den ledvin tak zdůrazňuje především jasnou potřebu řešit otázky spravedlivého přístupu ke zdravotní péči pro ženy v globálním měřítku, který v současné době chybí, a zvýšit informovanost a edukaci s cílem usnadnit ženám přístup k odpovídající léč­bě.

Zdroj: http://www.worldkidneyday.org/…8-wkd-theme/

28. 3. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.