Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou

Mučivé bolesti nohou, které se zlepšují pohybem, tzv. syndrom neklidných nohou, bývá jednou z nepříjemných komplikací pacientů na dialýze. Často výrazně narušuje spánek a způsobuje nadměrnou denní ospalost a neschopnost adekvátně vykonávat běžné denní činnosti. Udává se 5 až 15% výskyt v běžné populaci, u dialyzovaných se objevuje až v 62 %.

Co je to RLS?

Syndrom neklidných nohou neboli RLS (restless legs syndrome) je neurologické onemocnění projevující se bolestmi dolních končetin a nutkáním pohybovat s nimi, což na přechodnou dobu ulevuje od bolesti (alespoň po dobu trvání pohybu). S největší intenzitou se objevuje večer nebo v noci, především v klidu, při ležení nebo sezení. Pacienti popisují celou řadu nepříjemných pocitů zejména v dolních končetinách, především mravenčení, svědění, pálení, řezání, bolest.

Příčiny

Příčina syndromu není dosud přesně známa. Zdá se, že na vzniku RLS se podílí nedostatečný přenos dopaminu v oblasti centrální nervové soustavy (dopamin je jedním z přenašečů mozkových signálů). Většinou je spojen s nedostatkem železa, anémií, hyperfosfatémií, nedostatečnou dialýzou a svoji roli hrají často také psychologické faktory. Situaci zhoršuje konzumace alkoholu a kouření.

Léčba

Terapie není jednoduchá, mnohdy dochází ke zlepšení až po úspěšné transplantaci ledviny. U dialyzovaných nemocných je v první řadě třeba zajistit adekvátnost dialyzační léčby. Pacienti by měli dodržovat režimová opatření zahrnující dietu, přiměřenou pohybovou aktivitu a vyloučení nadměrného užívání alkoholu, kávy a kouření.

Potíže lze také zmírnit některými léky (gabapentin, levodopa, agonisté dopaminu), své opodstatnění má často i psychoterapie.

Zdroje:

http://www.geriatrickarevue.cz
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.remedia.cz
http://www.zdn.cz

20. 6. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.