Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyZe zahraničních zdrojů Těhotenství a porod - bezpečné pro ženy s transplantovanou ledvinou

Těhotenství a porod - bezpečné pro ženy s transplantovanou ledvinou

Nedávné vědecké studie již ukazují, že ženy po úspěšné transplantaci ledviny, kterým nový orgán dobře funguje, mohou otěhotnět a porodit dítě, aniž by ohrozily své zdraví nebo stav transplantovaného orgánu.

Australská studie

Podle australských vědců, kteří analyzovali údaje související s těhotenstvím u žen pro transplantaci ledvin, nemá těhotenství a porod vliv na funkci ledviny nebo její životnost. 120 žen, které porodily po transplantaci ledviny, bylo srovnáváno se 120 transplan­tovanými ženami, které neměly děti. 20 let po transplantaci nebyly u těchto dvou skupin žen zjištěny žádné rozdíly ve funkci ledvin nebo přežití. Výsledky výzkumu jsou dobrou zprávou pro ženy po transplantaci ledvin, které se bojí otěhotnět, protože se obávají, že jejich těhotenství může zhoršit funkci transplantovaného orgánu nebo zkrátit jeho životnost.

Porodnost u žen po transplantaci ledviny, je však mnohem nižší, než v běžné populaci. Na 577 těhotenství u transplantovaných žen v Austrálii a na Novém Zélandu za posledních 40 let připadá 444 živě narozených dětí. Podíl narozených dětí se během posledního desetiletí zdvojnásobil, ale porodnost je přibližně o 80 % nižší, než u ostatních žen v populaci, což potvrzuje „relativní neplodnost“ žen s transplantovanou ledvinou. Z transplantovaných žen s funkční ledvinou, které otěhotněly, jich úspěšně porodilo 83 %.

Americká studie

Také novější studie amerických vědců ukazuje, že schopnost úspěšně donosit dítě po transplantaci ledviny je velmi vysoká a dosahuje až 73,5 %. Vědci podrobně zkoumali články publikované v letech 2000 až 2010, týkající se těhotenství u žen s transplantovanou ledvinou. Výsledky ukazují, že úspěšné otěhotnění je možné i po transplantaci ledvin, ačkoliv kvůli relativně vysoké míře zdravotních komplikací, jako je např. preeklampsie, gestační diabetes nebo předčasný porod, je důležité takové ženy velmi pečlivě sledovat. Komplikace v těhotenství jsou častější zejména u těch žen, které otěhotněly během dvou let po transplantaci, jejich výskyt se však snižuje až o polovinu ve studiích, kde průměrná doba mezi transplantací a těhotenstvím byla delší než dva roky.

Zdroje:
sciencedaily.com 2009
sciencedaily.com 2011

25. 11. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Ze zahraničních zdrojů

Komentáře

Alena (22. 1. 2015 — 21:48)

Dobrý vecer, jsem po transplantaci 6 rok, chtěla bych otěhotnět, nevim proc se nám to nedaří … Vse mam v pořádku i můj manžel… Dekuji za odpověd Alena Pham

Alena (18. 9. 2015 — 10:24)

Dobrý den, jen vám chci zdělit, že jsem těhotná :-) Doufám bude vše v pořádku, jen mám strach at ty léky které beru, neublíží miminku…

Deniska Horváthová (28. 3. 2022 — 21:01)

Dobrý večer jsem 3 roky po transplantaci a chceme s přítelem miminko myslíte že je možné? Docela mám strach děkuji moc :)

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.