Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Transplantace ledvin nabízí ve srovnání s domácí dialýzou delší přežití

Transplantace ledvin nabízí ve srovnání s domácí dialýzou delší přežití

Kanadská studie přináší nové výsledky týkající se srovnání transplantace a domácí hemodialýzy. Transplantace znamená pro pacienty vyšší pravděpodobnost, že jejich léčba bude úspěšná a že budou žít déle, ale může naopak zvýšit riziko hospitalizace během prvního roku po zákroku. Výsledky tak ukazují, jak důležitá je transplantace pro pacienty na domácí hemodialýze, a zároveň také naznačují, že častá dlouhotrvající domácí hemodialýza je pro pacienty přínosem.

Transplantace versus domácí hemodialýza

V rámci studie byla porovnávána efektivita časté dlouhotrvající domácí hemodialýzy (minimálně 16 hodin týdně) s transplantací ledviny. Výzkum zahrnoval 173 pacientů na domácí hemodialýze a 1517 pacientů po transplantaci.

Pacienti po transplantaci ledvin měli o 55 až 61 % snížené riziko selhání léčby nebo úmrtí během studie ve srovnání s pacienty na dlouhotrvající a časté domácí hemodialýze. Riziko, že budou přijati do nemocnice a stráví zde delší dobu, bylo u některých pacientů po transplantaci ledvin ve srovnání s pacienty na dialýze vyšší v průběhu jednoho roku po zákroku. Naopak bylo prokázáno nižší riziko hospitalizace u transplantovaných v dlouhodobém horizontu.

Transplantace je stále nejlepší možností

Výsledky studie tak ukazují, že i pacienty, kteří podstupují domácí hemodialýzu s velmi dobrými výsledky, je třeba podporovat v tom, aby podstoupili transplantaci. Rozdíl mezi klinickými výsledky u pacientů po transplantaci ledvin a u těch, kteří jsou léčeni nejlepšími možnými metodami dialýzy, je totiž stále velký.

Zdroj: http://www.clinicaladvisor.com/…icle/349276/

7. 8. 2014 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.