Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyTransplantace Transplantace od žijících dárců v ČR

Transplantace od žijících dárců v ČR

Pacienti, kterým přestanou ledviny pracovat úplně, mají pouze dvě možnosti: dialýzu nebo transplantaci ledvin. Zdaleka nejúčinnější a jedinou skutečnou léčbou selhání ledvin je právě transplantace, která se i v České republice stala již běžným chirurgickým výkonem. Transplantovaní pacienti žijí déle, jsou méně nemocní a mají lepší kvalitu života než pacienti dialyzovaní. Z dlouhodobého hlediska je přežívání na dialýze pro pacienta fyzicky i psychicky velmi zátěžové.

V řeči čísel

Z dat České nefrologické společnosti vyplývá, že v roce 2010 v České republice se na hemodialýze a peritoneální dialýze léčilo 6 318 pacientů 1 257 dialyzovaných pacientů zemřelo a na dialyzačních lůžkách je nahradilo 1 923 nových pacientů celkem 364 pacientů podstoupilo úspěšnou transplantaci ledvin a začalo žít nový život

Živých dárců je stále málo

V České republice je na transplantačním waiting listu evidováno přes 600 pacientů, tedy přibližně 10,4 % všech dialyzovaných pacientů, ale pouze každá 10. transplantovaná ledvina pochází od žijícího dárce. Poměr mezi žijícími a mrtvými dárci by ale měl být ideálně dvakrát až třikrát vyšší, než je nyní. Například ve Spojených státech pochází až 40 % transplantovaných ledvin od žijících dárců a v Holandsku je to dokonce 50 %.

Proč jsou lepší ledviny od žijících dárců?

Transplantace orgánů od žijících dárců má zásadní vliv na délku a kvalitu života transplantovaného pacienta. Funkčnost ledviny od žijícího dárce je až dvakrát delší než od mrtvého, tedy i 20 let a více, a výsledky transplantací jsou vynikající. Najít takového dárce je ale obtížné. Nejvhodnějšími dárci jsou pokrevně příbuzní členové rodiny, mohou to však být i emočně spřízněné osoby – životní partneři, přátelé a kamarádi. Ten, kdo se ledvinu rozhodne darovat, se nemusí bát, že by mu jedna nestačila. Jedna ledvina bez problémů zvládne pročistit lidský organismus a navíc darováním druhé ledviny můžete zachránit lidský život.

Zdroj:
bbraun.cz

13. 3. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Transplantace

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.