Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Umožnit lidem nakaženým virem HIV darovat orgán by mohlo zachránit životy

Umožnit lidem nakaženým virem HIV darovat orgán by mohlo zachránit životy

Američtí lékaři se zasazují o to, aby Kongres Spojených států zrušil zákaz, který nedovoluje lidem s HIV stát se po své smrti dárcem orgánu. Zhruba 500 HIV pozitivních pacientů, kterým každý rok selžou ledviny, by tak mohlo být transplantováno během měsíců a nebyli by nuceni na transplantaci čekat několik roků, jak je to v současnosti obvyklé. Pokud by tyto transplantace byly legalizovány, nejenom že by HIV pozitivní kandidáti na transplantaci získali orgán dříve, ale jejich vyřazením z čekací listiny, by se zkrátil čekací čas pro pacienty, kteří nejsou infikováni HIV.

Zákaz darovat orgán HIV pozitivním pacientem je pozůstatek 80. let, kdy bylo stále nejasné, co způsobuje AIDS, v té době devastující nové epidemie, která válcovala Spojené státy.

V současné době roste také počet HIV pozitivních pacientů, kterým jsou transplantovány ledviny nebo játra z důvodu toxického vlivu antiretrovirové terapie, která dokáže zpomalit postup HIV infekce.

Užití HIV infikovaných orgánů samozřejmě není úplně bez obav. Musí být vyřešeny lékařské a bezpečnostní otázky. Doktoři si musí být jistí, že darovaný orgán je dostatečně zdravý, aby mohl být transplantován, a že existuje minimální riziko nákazy příjemce ještě agresivnějším virovým kmenem. Obavy z náhodného transplantování HIV pozitivního orgánu HIV negativnímu pacientovi by mohlo vyřešit využití podobných postupů jako při transplantaci orgánů infikovaných hepatitidou C.

březen 2011

Zdroj:
sciencedaily.com

23. 4. 2011 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.