Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Užívání vitamínů na dialýze

Užívání vitamínů na dialýze

Vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Většina lidí získá potřebnou denní dávku vitamínů v každodenní vyvážené stravě. Bohužel dieta pro pacienty s onemocněním ledvin znamená omezenou konzumaci mnoha potravin, které jsou významným zdrojem vitamínů.

Vitamínové preparáty

Důvodů sníženého příjmu vitamínů u osob s onemocněním ledvin nebo na dialýze může být více, např. nedostatečný příjem potravy kvůli nechutenství, narušené vstřebávání a využití vitamínů z důvodu užívání léků, ztráty některých vitamínů nebo hromadění jiných v důsledku dialýzy. Mnoho lékařů tak svým pacientům obvykle předepisuje vitaminy skupiny B, vitamin C a kyselinu listovou. Je však nezbytné, aby tyto preparáty byly užívány pouze na doporučení ošetřujícího lékaře.

Pozor na multivitamíny

Multivitamínové přípravky často obsahují také vitamíny a minerály, které není nutné užívat, a naopak mívají nedostatečný obsah těch, které dialyzovaný pacient opravdu potřebuje. Obvykle obsahují i vitamíny A, D, E a K (tzv. vitamíny rozpustné v tucích), které nemocným mohou způsobit problémy. Vitamín A není odstraňován dialýzou, může se hromadit v těle a vést k chudokrevnosti, zvýšené hladině triglyceridů a vápníku. Multivitamínové tablety také obsahují pouze neaktivní formu vitamínu D, kterou již nemocné ledviny nejsou schopny aktivovat. Pokud potřebujete zvýšené dávky vitaminu D, bude vám předepsána jeho aktivní forma. Vitamín E může být užitečný, ale mohlo by dojít k toxickému zvyšování jeho hladiny. Vitamín K nemusí být doplňován, pokud jste dlouhodobě neužívali antibiotika a nemáte problémy se srážlivostí krve. Multivitaminové preparáty také často obsahují i minerály jako vápník a fosfor, které nejsou vhodné pro dialyzované pacienty.

Kdy užívat vitamíny?

Vitamíny užívejte vždy až po absolvování dialyzační procedury, aby tělo mělo dostatek času na jejich vstřebání a využití. V opačném případě by mohly být z krve odstraněny při dialýze.

Zdroj: aakp.org

4. 10. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Petr Šlížek (22. 5. 2015 — 16:41)

Chtěl bych se zeptat jestli při hemodialýze mohu užívat nějaké doplňky stravy vitamínu B, mám chudokrevnost a jednou do 14ti dnů mi na to dávají injekci mircery. Děkuji.

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.