Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Vaječný bílek místo masa pro snížení hladiny fosforu

Vaječný bílek místo masa pro snížení hladiny fosforu

Výzkum, který provedli vědci z Neapolské univerzity, naznačuje, že nahradí-li hemodialyzovaní pacienti ve stravě maso a ryby částečně za vaječný bílek, sníží tím hladinu fosforu v séru, aniž by narušili příjem bílkovin.

„Bílková dieta“ způsobila pokles hladiny fosforu

Studie se zúčastnilo 23 pacientů na hemodialýze a bez diabetu (průměrný věk 53 let, 15 mužů a 8 žen) s hyperfosfatémií (definovanou jako hladina fosforu vyšší nebo rovna 1,6 mmol/l). Po dobu 3 měsíců část pacientů nahradila ve třech hlavních jídlech týdně ryby nebo maso za vaječný bílek. Ostatní pokračovali v konzumaci své obvyklé středomořské stravy. Vaječné bílky mohly být zařazeny vždy pouze jednou denně na oběd nebo večeři. Jedna porce masa (120 g) byla nahrazena 5,5 vaječnými bílky (150 g), jedna porce ryby pak 6 bílky. Pacienti pokračovali v užívání předepsaných léků, včetně vazačů fosfátů. Po 3 měsících u pacientů ve skupině s „bílkovou dietou“ hladiny sérového fosforu významně poklesly až na průměrných 1,58 mmol/l. Naproti tomu v kontrolní skupině s běžnou stravou průměrná hladina fosforu činila 2,13 mmol/l. Hmotnost a složení těla (posuzováno bioelektrickou impedanční analýzou nebo podle hladiny sérového albuminu) zůstaly u všech pacientů nezměněny. Při analýze dotazníků týkajících se celkového příjmu stravy během celé studie výzkumníci nenašli žádné rozdíly v příjmu energie a bílkovin.

Vaječný bílek jako nástroj kontroly fosfatémie

Živočišné bílkoviny jsou podle autorů studie významným zdrojem fosforu v séru u pacientů na dialýze. Maso a ryby obsahují přibližně 60 % biologicky dostupného fosforu, zatímco vaječné bílky mají velmi nízký obsah fosforu, ale jsou bohatým zdrojem bílkovin. Částečné nahrazení masa a ryb vaječným bílkem by tak podle nich mohlo představovat užitečný nástroj pro kontrolu hladiny fosforu v séru u hemodialyzovaných pacientů.

Zdroj: https://www.renalandurologynews.com/…icle/821503/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30459073

11. 2. 2019 | Redakce ledviny.cz | Život s dialýzou

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:53)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.