Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Vaše první otázky pro nefrologa

Vaše první otázky pro nefrologa

Pacient, u něhož má praktický lékař podezření na poruchu funkce ledvin, bývá odeslán na vyšetření k nefrologovi. Nefrolog je lékař, který se specializuje na pacienty s onemocněním ledvin. Níže uvedené dotazy vám při první návštěvě nefrologické ambulance pomohou pochopit, jak jste na tom se zdravím ledvin. V žádném případě však nemusí být jedinými otázkami, které nefrologovi při vaší první návštěvě můžete položit.

Na co se ptát nefrologa?

Proč mě poslali do nefrologické ambulance? – mnoho lidí nezná přesné důvody toho, proč se ocitli v péči nefrologa. Je možné, že ošetřující lékař potřebuje jen znát obecný názor nefrologa na váš stav, nebo potřebuje velmi specifické informace ohledně typu onemocnění ledvin a plánu léčby.

Proč mé ledviny nefungují správně? – funkce ledvin je měřítkem jejich schopnosti filtrovat krev a zbavovat ji odpadních látek. K častým důvodům odeslání pacienta k nefrologovi bývá snížená schopnost ledvin při odstraňování toxinů z těla či snížená schopnost ledvin udržovat rovnováhu tekutin v těle. Může však jít i o jiné potíže.

Jak moc jsou moje ledviny poškozené? – pokud vaše ledviny nefungují správně, je důležité, abyste věděli, o kolik je jejich funkce snížena ve srovnání se zdravými ledvinami.

Jak rychle se může funkce mých ledvin zhoršovat? – některé příčiny špatné funkce ledvin jsou dočasné a některé jsou trvalé. Pokud je vaše onemocnění spojeno s postupnou a trvalou ztrátou funkce ledvin je dobré soustředit se na možnosti vedoucí ke zpomalení tohoto procesu. Zachování funkce ledvin je základní snahou každého nefrologa. To může nebo nemusí být možné a závisí to na vašem individuálním zdravotním stavu. Od nefrologa zjistíte, zda je pravděpodobné, že funkce vašich ledvin bude nadále klesat v průběhu času, nebo zda existuje léčba, která dokáže tuto funkci zachovat nebo dokonce zlepšit.

Jaké jsou možnosti léčby? – v závislosti na stupni a rychlosti ztráty funkce ledvin existují různé způsoby léčby, které umožňují buď zastavit, zvrátit či zpomalit průběh onemocnění ledvin. Pokud by onemocnění bylo závažné a postupovalo až k selhání ledvin, nefrolog vám vysvětlí jednotlivé možnosti náhrady funkce ledvin, ke kterým patří dialýza a transplantace.

Zdroj:

http://www.rsnhope.org/…ephrologist/

20. 1. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.