Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Vaskulitida a poškození ledvin

Vaskulitida a poškození ledvin

Vaskulitida je lékařský termín pro zánět krevních cév. Onemocnění úzce souvisí také s poškozením ledvin, jelikož se jedná o bohatě prokrvený orgán s množstvím kapilár. Existuje několik různých typů vaskulitid, ale jejich příčiny a jejich léčba jsou velmi podobné. Mezi vaskulitidy tak řadíme nemoci se záhadnými názvy, jako např. Wegnerova granulomatóza, Henochova-Schönleinova purpura nebo mikroskopická polyangiitida.

Co způsobuje vaskulitidu?

Příčina nemoci je imunologického původu. To znamená, že nesprávně fungující imunitní systém poškozuje struktury vlastního těla, v tomto případě cévy. Toto onemocnění je poměrně vzácné. Vaskulitidou s postižením ledvin onemocní přibližně 20–30 lidí na milion obyvatel za rok.

Jaké jsou příznaky?

Symptomy jsou různorodé a liší se často případ od případu. Někdy je jediným příznakem pocit únavy a celkově špatný zdravotní stav. Postiženy však mohou být cévy všech částí těla. Nejčastěji bývají zasaženy:

  • ledviny – obzvláště citlivé na projevy vaskulitidy bývají drobní krevní kapiláry v ledvinách, které filtrují krev a podílejí se na tvorbě moči. Poškození ledvin se může projevit nálezem krve v moči až selháním ledvin.
  • kůže – malé krevní cévy v kůži poškozené zánětem praskají, což vyvolá výsev malých červených skvrn, nejčastěji bývá vidět na dolních končetinách.
  • klouby – zánět kolem kloubů může způsobit bolest a ztuhlost.
  • nos – postižení nosní dutiny vyvolává krvácení z nosu. Tyto projevy se mohou objevit i dříve, než dojde k postižení ledvin.
  • plíce – také krvácení v plicích bývá projevem vaskulitidy. Při vykašlávání krve je nezbytná rychlá léčba.
  • ostatní části těla – příznaky vaskulitidy můžeme pozorovat v téměř každé části těla. Vzácně může způsobit cévní mozkovou příhodu, srdeční infarkt nebo poškození střeva.

Jak se léčí?

Vaskulitida obvykle reaguje na léčbu velmi dobře. Běžně se používá kombinace kortikosteroidů a imunosupresiv, tedy léků, které snižují aktivitu imunitního systému, a tím potlačují příznaky vaskulitidy.

Zdroj: kidney.org.uk

19. 7. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.