Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Vazače fosfátů nezlepšují funkci srdce

Vazače fosfátů nezlepšují funkci srdce

Vysoké hladiny fosfátů v krvi přinášejí zvýšené riziko srdečních příhod, ale užívání vazačů fosfátů, které jejich hladiny snižují, nemá podle vědců žádný pozitivní vliv na srdce a cévy u pacientů s mírným onemocněním ledvin.

Hodně fosforu škodí srdci

Vyšší hladiny fosfátů v krvi, a to i v normálním rozmezí, jsou spojeny se zvýšeným rizikem úmrtí na srdeční příhodu. Tato skutečnost byla poprvé prokázána u pacientů s chronickým onemocněním ledvin a následně v běžné populaci. Vědci navrhli několik možných vysvětlení uvedeného jevu, včetně schopnosti fosfátů podporovat kalcifikaci a tuhost cév a jejich potenciálu způsobovat strukturální změny na srdci, jako je např. zvětšení tloušťky srdeční stěny.

Žádný účinek na srdce

Nově se odborníci snažili zjistit, zda snížení hladiny fosfátů v krvi může pomoci snížit kardiovaskulární riziko. Navrhli proto studii, které se zúčastnilo 120 pacientů s chronickým onemocněním ledvin a která testovala účinky určitého typu vazače fosfátů (sevelamer karbonát) schváleného pouze pro pacienty se selháním ledvin. Výzkumníci sledovali, zda lék může ovlivnit tloušťku srdečního svalu a snížit markery tuhosti cév po 40 týdnech léčby.

Na konci studie autoři nezjistili žádné rozdíly v měřených parametrech stavu cév a srdce mezi pacienty, kterým byl podáván lék, a pacienty užívající placebo. Skupina pacientů užívající lék však vylučovala v moči výrazně menší množství fosfátů ve srovnání s těmi, kterým bylo podáváno placebo. U pacientů, kterým byly podávány vazače fosfátů, také došlo ke snížení hladiny hormonu FGF-23, který je důležitý pro zajištění rovnováhy fosfátů v těle, ale zároveň je toxický pro kardiovaskulární systém. Žádné změny ve stavu cév a srdce zaznamenány nebyly.

Z uvedených zjištění vyplývá, že vazače fosfátů sice upravují hladinu fosfátů, ovšem samotný kardiovaskulární systém nechrání. Je tedy důležité snížit hladinu fosfátu v krvi zejména omezením příjmu fosfátů v potravě.

Zdroj: http://www.renalbusiness.com/…e-heart.aspx

25. 6. 2013 | Redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.