Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Věk žijícího dárce má malý vliv na zdraví transplantované ledviny

Věk žijícího dárce má malý vliv na zdraví transplantované ledviny

Lidé se selháním ledvin si mohou myslet, že na tom budou lépe, když dostanou novou ledvinu od mladého dárce, ale novější studie naznačuje, že pro příjemce starší 39 let má věk žijícího dárce zanedbatelný dopad na dlouhodobé zdraví transplantované ledviny.

Vzhledem k nedostatku orgánů jsou vyvíjeny nové postupy, které umožňují podstoupit transplantaci stále více pacientům se selháním ledvin. K těmto strategiím patří také křížové transplantace umožňující párové výměny ledvin. Pacienti se však často ptají, zda ledviny od různých dárců mají srovnatelnou kvalitu a předpokládanou délku života. Jinými slovy, zda ledviny, které dostávají od cizí, zejména starší osoby, vykazují stejnou kvalitu, jako ledviny od jejich blízkých.

Americká studie analyzuje přežití ledvin od dárců z různých věkových skupin, které byly transplantovány příjemcům různých věkových skupin. Bylo zjištěno, že s výjimkou příjemců ve věku 18 až 39 let, pro které bylo nejpříznivější, pokud získali ledviny od dárců ve stejném věkovém rozmezí, měl věk dárce v rozpětí mezi 18 a 64 let minimální vliv na přežití transplantovaných ledvin.

březen 2012

Zdroj: renalbusiness.com

20. 5. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.