Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Vezikoureterální reflux u dětí

Vezikoureterální reflux u dětí

Vezikoureterální reflux u dětí

Za normálních okolností protéká moč močovými cestami pouze jedním směrem, a to z ledvin přes močovody, močový měchýř a nakonec močovou trubicí z těla ven. Vstup močovodů do měchýře je uzpůsoben tak, aby se za žádných okolností moč z močového měchýře nedostávala zpět do močovodů, případně do ledvin. Pokud je tento „ventil“ špatně vytvořen, dochází k tzv. vezikoureterálním reflexu.

Co je to vezikoureterální reflux?

Pří vezikoureterálním refluxu (reflux znamená zpětný tok) se moč vrací z močového měchýře (lat. vesica urinaria) zpět do močovodu (lat. ureter) nebo až do ledvinné pánvičky (širší část močových cest), která je napojená na ledvinu, což s sebou nese zvýšené riziko močové infekce a po delší době to vede k poškození ledvin.

Jaké signály včas upozorní na tento problém?

Reflux bývá obvykle objeven ve chvíli, kdy dětský pacient začne trpět na infekce močových cest*. Zpětný tok moči do ledvin může způsobit, že se infekce začne šířit i do ledvin, což bývá velmi nebezpečné a může to vést až k poškození ledvin. Prvním příznakem tak bývá **častější močení, pálení při močení, bolesti břicha nebo horečka.

Jak se reflux léčí?

Potíže mohou být odstraněny operativně. Nicméně stav většiny dětí se s věkem zlepšuje. Další metodou léčby může být také preventivní podávání** antibiotik**, aby se zabránilo vzniku infekce. Důležité je, aby lékař posoudil další možné příčiny refluxu, jako jsou poruchy močení, které obvykle způsobují problémy s pomočováním.

Jak nebezpečný je reflux pro budoucí zdraví?

Děti s tímto problémem obvykle nemají v dospělosti vážnější potíže. Nicméně pokud by v důsledku refluxu došlo k poškození ledvin, může se později objevit vysoký krevní tlak u přibližně 10 % jedinců, u nichž byla poškozena jedna ledvina, a asi u 20 % osob, u nichž byly poškozeny obě ledviny. Jen u malého procenta dětí může dojít až k vážnému poškození či selhání ledvin.

Kdy je dobré vyrazit k lékaři?

Pokud vaše dítě častěji močí, má horečku, stěžuje si na bolesti břicha nebo bolest při močení, je dobré mít na paměti, že může jít o infekci močových cest. Vždy by měla být provedena kultivace moči. Většina lékařů bude také požadovat rentgenové vyšetření ke zjištění refluxu, který je častým problémem u dětí s opakovanými infekcemi močových cest.

Zdroj:
kidney.org
nefrologie.eu

14. 5. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.