Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyAktuality Více transplantací v IKEM

Více transplantací v IKEM

Nový šéf Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleš Herman chce zvýšit počty transplantací srdcí, ledvin a dalších orgánů. Zdravotní pojišťovny to podle něho nebude stát víc, IKEM ušetří slevami za nákup materiálu. IKEM nyní provádí 58 % transplantací v ČR, kapacity má podle Hermana až na 70 %, tím se stane národním transplantačním centrem.

„Předkládáme zvýšení počtu výkonů, protože to pacienti na čekacích listinách vyžadují. Abychom toho docílili, byli bychom moc rádi, kdyby peníze, které jsme ušetřili slevami na materiálech a činnosti kardiocentra, nebyly převedeny na účet pojišťoven, ale vráceny pacientům do transplantační péče,“ řekl ředitel.

IKEM připravil pro pojišťovny návrh „balíčkových“ cen, zahrnují náklady na přípravu pacienta k transplantaci, její provedení i návaznou péči. Třeba za transplantaci ledviny by IKEM měl mít 450 000 korun. Chystaná úhradová vyhláška dává nemocnicím možnost sjednat si na část péče individuální ceny, toho chce ředitel využít.

Pokud pojišťovny přistoupí na tyto návrhy, garantuje IKEM v příštím roce 200 transplantací ledvin, 75 transplantací jater, 50 transplantací srdce a 35 transplantací slinivky. Celkem 360 transplantací za 360 milionů korun. IKEM chce posílit podíl transplantací ledvin od žijících dárců.

prosinec 2011

Zdroj: svetzdravotnic­tvi.cz

27. 1. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Aktuality

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.