Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyŽivot s dialýzou Vitamin C u pacientů na hemodialýze

Vitamin C u pacientů na hemodialýze

U pacientů na dialýze, kteří kvůli draslíku nemohou přijímat větší množství ovoce a zeleniny, se doporučuje denně doplňovat vitamin C ve formě preparátů. Nedávné studie hodnotily výskyt deficitu vitaminu C mezi pacienty na hemodialýze a to, jak doplňky stravy s vitaminem C mohou ovlivnit koncentraci vitaminu v krvi.

Nezbytný vitamin C

Vitamin C neboli kyselina askorbová je ve vodě rozpustná látka, která v lidském těle plní mnoho důležitých funkcí. Podílí se na tvorbě kolagenu, je proto nezbytný pro správnou stavbu kostí, cév, svalů, šlach, kůže i hojení ran. Je významným antioxidantem, chrání buňky před poškozením reaktivními formami kyslíku. Usnadňuje vstřebávání železa z potravy. Má vliv na imunitu organismu, podílí se na jeho odolnosti proti infekci.

Hemodialýza snižuje hladiny vitaminu C

V jedné studii výzkumníci zjišťovali vliv hemodialýzy na plazmatické koncentrace vitaminu C. Osmi pacientům na hemodialýze byly v různých časových bodech odebrány vzorky krve a testovány na plazmatické koncentrace vitaminu C. Ve druhé studii byly u 203 hemodia­lyzovaných pacientů zjišťovány hladiny vitaminu C v plazmě před zahájením dialýzy a posuzováno užívání vitaminu C v doplňcích stravy a v potravě.

Přípravky s vitaminem C mohou pomoci

Výsledky výzkumu ukázaly, že v průběhu jedné hemodialyzační procedury, klesají plazmatické koncentrace vitaminu C v průměru o 60 %. Průměrná koncentrace vitaminu C v plazmě před zahájením dialýzy byla u pacientů, kteří neužívali preparáty s vitaminem C, více než 3krát nižší než u pacientů, kteří je užívali.

Je tedy zřejmé, že hemodialýza významně snižuje koncentraci vitaminu C v plazmě a užívání preparátů vitaminu C umožňuje pacientům dosáhnout jeho vyšší plazmatické koncentrace.

Zdroje: http://www.jrnjournal.org/…e/S1051-2276(14)00186–1/abstract http://www.nefrologie.eu

18. 12. 2014 | redakce Ledviny.cz | Život s dialýzou

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.